Az Alterra Intézet (Hollandia) kutatási programjának keretében, Gerhard Müskens vezetésével, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME), nemzeti park igazgatóságok, társadalmi szervezetek, valamit magánszemélyek segítségével, hazánkban először idén télen un. „vetőcsöves” hálóval sikerült nagy tömegben nagy lilikeket (Anser ablifrons) jelölni.
A program előzménye, hogy 2010-ben egy más módszerrel befogott egyed kapott műholdas jeladót, ami igen értékes adatokat szolgáltatott a vonulási útvonaláról (http://www.blessgans.de/index.php?id=499).
Nagy lilik gyűrűzés a Zámolyi viztározónál (Fotó: Lukács Katalin) |
A madarak nyakgyűrűt is kaptak (Fotó: Lukács Katalin) |
A holland kutatók a 2010-es eredményeken felbuzdulva a Pannon telelő állomány további vizsgálatát határozták el. Ennek keretében 31 madarat sikerült befogni, február 28-án a Zámolyi víztárózónál (Fejér megye). 26 madár egyedi kódolású színes nyakgyűrűt és 5 egyed GPS alapú műholdas nyomkövetőt kapott.
A madarak a szokatlanul rossz időben több mint egy hónapot várakoztak a Kárpát-medencében, míg április 2-án a „Zsolt” nevű madár "kilőtt", elhagyva a telelőterületét, vonulását megkezdve 1000 km-t meghaladó repüléssel a Donyec- medencéig repült (Kelet-Ukrajna). Azóta már Ukrajnát is elhagyta, jelenleg Oroszországban van.
A műholdas jeladók... |
.. és felszerelésük (Fotók: Lukács Katalin) |
Az öt jeladóval ellátott egyed útja nyomon követhető a http://www.blessgans.de honlapon.
Reméljük a lilikek szerencsésen, elérnek költő területükre, és a következő teleken vissza is térnek hozzánk.
Karcza Zsolt - Szinai Péter
Személyi jövedelemadó 1% felajánlásával nélkülözhetetlen |