Az elektromos vezetékek felmérésének első szomorú tapasztalatai

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület idén már 12. alkalommal szervezi meg a középfeszültségű oszlopok országos felmérését, melynek fő célja a középfeszültségű oszlopok és vezetékek okozta, leginkább áramütésből eredő madárpusztulások feltérképezése. 

Középfeszültségű vezetékszakaszok felmérése Szatymaz térségében (Fotó: Csibrány Balázs).

Amellett, hogy ezzel pontos képet kaphatunk a még szigeteletlen oszlopfejek elhelyezkedéséről és károkozásáról, a már szigetelt oszlopok esetében is ellenőrizhetjük a különböző szigetelések és madárvédelmi berendezések hatékonyságát.


Áramütött szalakóta teteme (Fotó: Csibrány Balázs).

„A szalakóta védelme a Kárpát-medencében” LIFE+ projekt szempontjából is kiemelt jelentőséggel bírnak a szalakóta élőhelyek, különösen a védelmi munkákban érintett különleges madárvédelmi területek oszlopfelmérései. Számos madárfaj mellett a szalakótát is fenyegeti a szigeteletlen oszlopfejek által okozott áramütés veszélye, ezért a Rollerproject egyik fontos eleme az MME által 2008-ban elkészített konfliktustérkép frissítése.


Nem csak a szalakótákat fenyegetik a veszélyes oszlopfejek. Áramütött vörös vércse maradványa az egyik oszlop alatt (Fotó: Csibrány Balázs).

A projektterületeken megkezdődő oszlopfelmérések sajnos rögtön szomorú tapasztalatokkal szolgáltak. A Balástya-Szatymaz környéki homokvidék különleges madárvédelmi területen már az első, nem egészen száz középfeszültségű oszlopot érintő felmérésen hat elpusztult szalakóta teteme került elő. Négy madár ugyanazon oszlopfejen lelte halálát, egyiküket azonosítani is sikerült színes gyűrűje alapján. 2012-ben jelölték fiókaként, nagyjából 5 km-re az elpusztulás helyétől.


A „haláloszlop” Szatymaz térségében. Ugyanolyan szigeteletlen, mint több tízezer társa országszerte (Fotó: Csibrány Balázs).

Az áramütött szalakóták a legideálisabb táplálkozó területeken koncentrálódnak, a halálos oszlopfejek jellemzően gyepterületen vagy lucernatáblán helyezkednek el. Ezúton is szeretnénk bíztatni minden önkéntes felmérőt, hogy a lehetőségekhez mérten minél több, különösen szalakóta élőhelyeken található középfeszültségű vezetékszakaszt térképezzenek fel az országos felmérés során.


A színes gyűrűje alapján azonosított szalakóta maradványai (Fotó: Csibrány Balázs).

Csibrány Balázs

 

Kapcsolódó hírek

A kakukk éneklő egyedeinek megfigyelési valószínűsége az év folyamán (forrás: MME Monitoring Központ)

A népi mondás szerint Péter-Pálkor, azaz június 29-én elhallgat a kakukk. Februárban írtunk arról, hogy a másik népi mondás szerint megszólal-e Zsuzsanna napján a pacsirta. Most megnéztük a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Monitoring Központjának adatait a kakukkolásról is.

Az MME Ritkaságvadász Szakosztálya 2023. április 29-én ismét megszervezte a Skywatching Day-t. A rendezvény ismét az égrenézésről szólt: a madarászok egy-egy, jó panorámájú ponton figyelték az eget, várva és regisztrálva az átrepülő madarakat.

Tájékoztatunk titeket, hogy június 21-én rajtunk kívül álló technikai ok miatt zárva tart az MME központi irodája és az MME Bolt. Megértéseteket köszönjük!