2015-05-24 10:07
Miközben a „nyugati áramlat” fedőnevű beszivárgási akció Délnyugat-Európa felől szakadatlanul zajlik és a PTT jeladóval felszerelt madaraink még máig sem érték el a vén kontinens partjait, a LIFE projekt munkatársai folyamatosan nyomon követik a Dél-alföldi projektterület benépesedését.
2015-ben újabb, sok szempontból sajátos évet tapasztalhatunk meg: a madarak jellegzetes, két határozottabb érkezési hulláma inkább egy folyamatos és kiegyenlített szivárgás képét mutatja ezen a tavaszon, amely jelentősen elnyúlik a korábbi évekhez képest – és ezt a külföldről kapott hírek is megerősítik.
Amíg a nyugati kalandozókat várjuk, a hazatérők közt újra és újra régi ismerősök bukkannak fel. Megérkezett például ismét „Jolánka”, a színes gyűrűje alapján azonosítható madár, és immár hatodik alkalommal választ fészket hites urával.
„Jolánka” bejelentkezik új címére (Fotó: Solt Szabolcs).
A mesterséges fészkek idén nagyobb számban maradtak üresen az átlagosnál, hiszen a vörös vércsék csak közepes lelkesedéssel, alig egyharmad arányban lakták be a műfészek-telepeket. De még a lendületesen, nagy számban költésbe kezdő csókák is csak harmadát foglalták el a költőládáknak, és az érkező kék vércséket az átlagosnál kedvezőbb viszonyok fogadják.
„Jolánkáéknál” is ráérősen zajlik az otthonteremtés (Fotó: Solt Szabolcs).
Hasonlóan szerencsés kép fogadja a madarakat a vetésivarjú-telepeken, ahol a héten a varjúfiókák többsége már kirepül, és bár hosszú ideig visszajár még a fekete sereg a telepre, a vércsék valóban szó szerint kiürült fészkekben követhetik a varjakat költésükkel.
Az első fészket foglaló kékvércse-párok, az átlagosnál valamivel később ugyan, de közben már a családalapítás ösvényére léptek. A LIFE Nature projekt keretében a héten végzett ellenőrzések során dokumentáltuk az első tojásos fészekaljakat a Vásárhelyi- és Csanádi-puszták kékvércse-telepein.
A tavalyival összehasonlítva, amikor az eddigi években a legkorábbi, május elsejei költéskezdést regisztráltuk, most három héttel később jelentek meg az első tojások, és a madarak mindjárt egy napokig tartó, lassan mozgó hidegfront esőzéseit kell, hogy átvészeljék, miközben teljessé válik a fészekaljuk.
Horváth Éva, Balogh Gábor és Solt Szabolcs - falcoproject.eu
A ”Kék vércse védelme a Kárpát-medencében” (LIFE11 NAT/HU/000926)
programot az Európai Unió LIFE alapja támogatja.
A ”Kék vércse védelme a Kárpát-medencében” (LIFE11 NAT/HU/000926) program
partnerei: a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (projekt koordinátor),
a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság, a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság,
a Magyar Természettudományi Múzeum, a Raptor Protection of Slovakia és a
The State Nature Conservancy of the Slovak Republic