Betiltják a keselyűket pusztító fájdalomcsillapítót Indiában

Indiában fél éven belül kivonják a fogalomból azt az állatgyógyászatban használt szert, ami majdnem kipusztította a keselyűket a szubkontinensről.


Fotó: BirdLife International

Indiában a keselyűállomány a 90-es években mintegy 95 százalékkal csökkent, három faj állománya (Gyps bengalensis, Gyps indicus, Gyps tenuirostris) teljesen összeomlott. Sokáig nem találták a hanyatlás okát, mígnem egy amerikai kutató rájött, hogy a szarvasmarhák kezelésére használt fájdalomcsillapító- és gyulladásgátló szer mérgezte meg a madarakat.

A diclofenac kúrán átesett szarvasmarhák tetemével a keselyűk nagy mennyiségű gyógyszert is fogyasztanak, ami veseelégtelenséghez, végül a pusztulásukhoz vezet. A BirdLife International nemrégiben arra kérte a Pakisztáni és a Nepáli Kormányt, hogy ők is tiltsák be a diclofenac használatát.

A humán medicinában reuma, illetve ízületi gyulladások kezelésére használt szert egyébként Magyarországon nem alkalmazzák az állatgyógyászatban.

Kapcsolódó hírek

A kakukk éneklő egyedeinek megfigyelési valószínűsége az év folyamán (forrás: MME Monitoring Központ)

A népi mondás szerint Péter-Pálkor, azaz június 29-én elhallgat a kakukk. Februárban írtunk arról, hogy a másik népi mondás szerint megszólal-e Zsuzsanna napján a pacsirta. Most megnéztük a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Monitoring Központjának adatait a kakukkolásról is.

Az MME Ritkaságvadász Szakosztálya 2023. április 29-én ismét megszervezte a Skywatching Day-t. A rendezvény ismét az égrenézésről szólt: a madarászok egy-egy, jó panorámájú ponton figyelték az eget, várva és regisztrálva az átrepülő madarakat.

Tájékoztatunk titeket, hogy június 21-én rajtunk kívül álló technikai ok miatt zárva tart az MME központi irodája és az MME Bolt. Megértéseteket köszönjük!