Civil összefogás az átláthatóbb adományozásért

Egyre gyakrabban jelennek meg a sajtóban azok a híradások, amelyek civil szervezetek (alapítványok és egyesületek) adománygyűjtésével, vagy az adományok felhasználásával kapcsolatos visszaéléseiről tudósítanak. Adományozni akkor érdemes, ha jól és jó helyre juttatja felajánlását az adományozó, és ha bizalmával a támogatott civil szervezet nem él vissza. Az adományozóknak számos lehetőségük van, hogy kis utánajárással informálódjanak.

A sajtóban kiemelt rossz példák, a negatív híradások hatása erősebb a valóságnál, és bizonytalanságot, bizalmatlanságot ébreszthetnek a szektorra egyébként nyitott adományozók, támogatók körében. Pedig a helyzet korántsem ennyire sötét. A civil szervezetek többsége átláthatóan, ellenőrizhetően működve gyűjti adományait, és használja fel azokat.

Erre kívánja felhívni figyelmet az adománygyűjtő civil szervezetek egy csoportja, melyek összefogást kezdeményeztek, hogy együtt lépjenek fel az adományozók tájékoztatása, és a civil szektor átláthatóságának fejlesztése érdekében. Szándékuk ezzel többek között az, hogy az adományozók tisztán láthassák milyen lehetőségeik, jogaik vannak, valamint hogy a civil szervezetek visszanyerjék és megtartsák az adományozók bizalmát, és a szektor önkontrollja erősebben működjék.

  • A civil szervezetek működését felelős vezetőség, közgyűlés, kuratórium ellenőrzi. A közhasznú szervezetek gazdálkodásába bárki betekinthet, adataikat lekérheti az illetékes bíróságtól, de több internetes adatbázis illetve a szervezet saját adatlapja is segíti a tájékozódást.
  • Sok szervezet tevékenysége a gyakorlatban is megtekinthető, telephelyük, irodáik látogathatóak, érdemes élni a lehetőséggel.
  • A szervezeteket részletesen elszámoltathatják minden egyes befolyó forintról az adományozók, a pályázati pénzek felhasználását illetően pedig a támogatók, illetékes felügyeleti szervek.
  • Az adományozó egy egyszerű szerződést köthet a támogatott civil szervezettel, melyben meghatározhatja, milyen célra használhatják az adományát, és hogyan kér információt, beszámolót erről.

Az adományozási környezet fejlesztése, és átláthatóbbá tétele érdekében a csatlakozó civil szervezetek etikai, minősítési szempontokat készítenek elő, szakmai véleményformálóként lépnek fel, és szabályozási javaslatokat dolgoznak ki a jövőben.

Ne féljünk adakozni, de mindenképpen legyünk körültekintőek! Részletes segédanyagok, útmutatók, pontokba szedett tennivalók a www.adhat.hu oldalon érhetőek el, de ugyanitt, valamint a www.birosag.hu oldalon a tájékozódást segítő civil szervezeti adatbázis is található!

Kezdeményező szervezetek: A Rák Ellen, az Emberért, a Holnapért! Társadalmi Alapítvány, Amnesty International Magyarország, Baltazár Színház, Bátor Tábor Alapítvány, Greenpeace Magyarország Egyesület, Habitat for Humanity, Levegő Munkacsoport, Magyar Hospice Alapítvány, Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület, Magyar Rákellenes Liga, NOÉ Állatotthon Alapítvány, Nonprofit Információs és Oktató Központ (NIOK) Alapítvány, Salva Vita Alapítvány, SOS Gyermekfalu Magyarország, United Way Magyarország, WWF Magyarország.

Kapcsolódó hírek

A kakukk éneklő egyedeinek megfigyelési valószínűsége az év folyamán (forrás: MME Monitoring Központ)

A népi mondás szerint Péter-Pálkor, azaz június 29-én elhallgat a kakukk. Februárban írtunk arról, hogy a másik népi mondás szerint megszólal-e Zsuzsanna napján a pacsirta. Most megnéztük a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Monitoring Központjának adatait a kakukkolásról is.

Az MME Ritkaságvadász Szakosztálya 2023. április 29-én ismét megszervezte a Skywatching Day-t. A rendezvény ismét az égrenézésről szólt: a madarászok egy-egy, jó panorámájú ponton figyelték az eget, várva és regisztrálva az átrepülő madarakat.

Tájékoztatunk titeket, hogy június 21-én rajtunk kívül álló technikai ok miatt zárva tart az MME központi irodája és az MME Bolt. Megértéseteket köszönjük!