Tevékenységünk
Helyi csoportunk munkája három fő célt szolgál, az adatgyűjtés és a gyakorlati természetvédelem mellett az oktatás játszik legnagyobb szerepet tevékenységeink között.
Kutatás és adatgyűjtés
A Dél-Alföld, különösen az itt található vizes élőhelyek, európai viszonylatban is kiemelkedő madárvilággal rendelkeznek. Csoportunk évtizedek óta végzi a természetes és természetközeli élőhelyek költő és átvonuló madárállományának rendszeres felmérését. A védett területek állapotának nyomon követése mellett a védettségre érdemes élőhelyek felkutatására is hangsúlyt fektetünk, csoportunk jelentős szerepet játszott a Cserebökényi-puszta, a Pitvarosi-puszták és további fontos, főleg szikes élőhelyek védetté nyilvánításában. A fehér gólya állomány országos felmérésének koordinálása 1958 óta kötődik Szegedhez. A Fehér-tavi Ornitológiai Tábor az énekesmadár vonulás hazai kutatásának egyik kiemelt helyszínéül szolgál.
A Pusztaszeri Tájvédelmi Körzet (Fotó: Csibrány Balázs)
Gyakorlati természetvédelem
A veszélyeztetett madárfajok védelmében aktívan is részt veszünk. A mesterséges fészkelőhelyek létesítésével és ellenőrzésével több, fokozottan védett madárfaj állományát sikerült jelentősen növelnünk a térségben. Az énekesmadarak védelmét nyáron költőodúk kihelyezésével, télen madártetetéssel igyekszünk segíteni.
Mesterséges költőládák készítése (Fotó: Tokody Béla)
Készülnek a költőládák (Fotó: Tokody Béla)
Fészkelőhely kialakítása gyurgyalagok számára (Fotó: Lovászi Péter)
A helyreállított gyurgyalag költőhely (Fotó: Lovászi Péter)
A szalakóta védelme a Kárpát-medencében
Hazánkban a fokozottan védett szalakóta egyik legjelentősebb állománya a Dél-Alföldön található, így az elsők között kezdtünk foglalkozni a faj védelmével az 1980-as években. A 2014-2020 között Magyarország és Románia részvételével futó „A szalakóta védelme a Kárpát-medencében” LIFE projektben szintén kiemelt szerepet játszik helyi csoportunk.
Szalakóta költőláda ellenőrzése (Fotó: Csibrány Balázs)
Szalakóta fióka gyűrűzése (Fotó: Tokody Béla)
Szemléletformálás és környezeti nevelés
Kiemelt hangsúlyt fektetünk a lakosság, különösen a fiatalok környezettudatos szemléletformálására. A Szent-Györgyi Albert Agórában (Szeged, Gogol utca 32.) havonta megszervezett Madarász Klubban vetített előadásokkal, a nyílt kirándulások során pedig személyesen is igyekszünk bemutatni a Dél-Alföld és hazánk természeti kincseit, az aktuális természetvédelmi problémákat. A régió iskoláiban és kultúrházaiban is előadások segítségével mutatjuk be tevékenységünket és közvetlen környezetünk természeti értékeit. A Madarász Ovi és Madarász Suli programjainkkal kifejezetten a legfiatalabb generációkat célozzuk meg. A Fehér-tavi Ornitológiai Tábor a kutatás mellett az ismeretterjesztéssel és szemléletformálással is kiemelten foglalkozik.
Gólya Road Show Deszken
A fehér gólyák bemutató gyűrűzése mindig nagyszámú érdeklődőt vonz
Szalakóta Roadshow