Első alkalommal láttak fehércsőrű búvárt Magyarországon!

Fehércsőrű búvár – egy Magyarországon eddig még soha nem látott madárfaj – első példányát figyelték meg a balatonföldvári mólónál december 3-án budapesti madarászok.

Fehércsőrű búvár a Balatonon, 2016. december 3-án (Fotó: Mészáros József).


A határozás után a hírről azonnal értesült a hazai madármegfigyelők mind népesebb közössége, melynek eredményeként néhány órán belül, majd másnap is az ország sok száz kilométerre lévő pontjairól is érkeztek érdeklődők a Balatonhoz.

A búvárok nagytestű, liba méretet is elérő vízi madarak. Akár hatvan méternél mélyebben a víz alá merülve vadásznak halakra, rákokra és csigákra. Az északi területek fészkelői. Európában három fajuk költ, az északi búvár, a sarki búvár és a jeges búvár néhány példánya évről évre előforduló telelő vendége hazánknak. A most megfigyelt fehércsőrű búvár viszont kontinensünkön nem, csak Szibéria, Alaszka és Kanada arktikus térségeiben fészkel. Telelő példányai Észak-Norvégiában fordulnak elő kis számban, a faj Európa középső vagy délebbi régióiban csak ritkán tűnik fel, így a magyar előfordulás nemzetközi szinten is érdekes adatnak számít. A búvárfajok között ez a legnagyobb termetű, jellegzetes fehéres-sárgás csőréről lehet megismerni. Nászruhában rendkívül impozáns látványt nyújt fekete alapszínű fehér pettyes tollazatával.


Fehércsőrűbúvár-pár Oroszországban (Forrás: YouTube).

Fehércsőrű búvár a Balatonon, 2016. december 3-án (Fotó: Mészáros József).
A Balatonon megfigyelt egyed egy fiatal példány volt, amelynek tollazata világosbarnás
alapszínű, torka és nyaka elülső fele világos – 4 fotó, katt a képre
(Fotók: Mészáros József).

Fehércsőrű búvár a Balatonon, 2016. december 3-án (Fotó: Mészáros József).

Fehércsőrű búvár a Balatonon, 2016. december 3-án (Fotó: Mészáros József).

... és a megfigyelők - fehércsőrű búvár a Balatonon, 2016. december 3-án (Fotó: Mészáros József).


Íme egy videó is a madárról. A fehércsőrű búvár jobbra látható, mellette balra egy
sarki búvárral úszkálnak a Balatonföldvári kikötő előtt (Videó: Pálinkás Andor). 

 

A madár Szántód és Balatonföldvár között, folyamatosan táplálkozva mozgott. Nagy valószínűséggel az elmúlt napokban tomboló északi szél sodorhatta a Kárpát-medencébe ezt a Közép- és Kelet-Európában rendkívül ritkán megjelenő madárfajt.


A megfigyelésről a tv2 Tények c. műsora is beszámolt 2016. december 8-án
(Forrás: tenyek.hu)

 

Gratulálunk a megfigyelőknek: Kókay Bencének, Kiss Áronnak, Mészáros Józsefnek, Takács Ádámnak és a többieknek, illetve külön köszönet a fotókért Mészáros "Becher" Józsefnek!

 

Lendvai Csaba – Orbán Zoltán

 

Kapcsolódó hírek

A kakukk éneklő egyedeinek megfigyelési valószínűsége az év folyamán (forrás: MME Monitoring Központ)

A népi mondás szerint Péter-Pálkor, azaz június 29-én elhallgat a kakukk. Februárban írtunk arról, hogy a másik népi mondás szerint megszólal-e Zsuzsanna napján a pacsirta. Most megnéztük a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Monitoring Központjának adatait a kakukkolásról is.

Az MME Ritkaságvadász Szakosztálya 2023. április 29-én ismét megszervezte a Skywatching Day-t. A rendezvény ismét az égrenézésről szólt: a madarászok egy-egy, jó panorámájú ponton figyelték az eget, várva és regisztrálva az átrepülő madarakat.

Tájékoztatunk titeket, hogy június 21-én rajtunk kívül álló technikai ok miatt zárva tart az MME központi irodája és az MME Bolt. Megértéseteket köszönjük!