Első ízben került magyar gyűrű törpekuvikra

Újabb fajjal gazdagodott a hazai gyűrűzési adatbázis, miután a Tömördi Madárvártán kézre került Európa legkisebb bagolyfaja, a törpekuvik. Bár hazánkban először 1977-ben figyelték meg a Soproni-hegységben, fészkelését csak 2010-ben sikerült bizonyítani, méghozzá az Aggteleki-karszton.

Törpekuvik (fotó: Gyurácz József)


A tojó madár szárnyfesztávolsága 370 mm, súlya 67,6 g.

Törpekuvik (fotó: Gyurácz József)
A madarat Dr. Bánhidi Péter jelölte
(Fotó: Dr. Gyurácz József)


A seregélynél is kisebb bagoly elsősorban az Alpok, a Kárpátok és Eurázsia északi fenyőerdeinek fészkelő faja. Énekesmadarakat, kisemlősöket, valamint rovarokat zsákmányol. A kisebb madarakat röptében kapja el és nappal is vadászik. Természetes faüregekben vagy harkályok által készített odúkban költ. Költési időszaka április-május, ekkor gyakran hallatja jellegzetes füttyszerű, a süvöltőéhez hasonló hangját.







Köszönjük, hogy egy százalék felajánlásával az MME madárvédelmi munkáját támogatta!


Dr. Gyurácz József
A fenti kis képen a törpekuvik látható
(fotó: Dr. Gyurácz József)

Kapcsolódó hírek

A kakukk éneklő egyedeinek megfigyelési valószínűsége az év folyamán (forrás: MME Monitoring Központ)

A népi mondás szerint Péter-Pálkor, azaz június 29-én elhallgat a kakukk. Februárban írtunk arról, hogy a másik népi mondás szerint megszólal-e Zsuzsanna napján a pacsirta. Most megnéztük a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Monitoring Központjának adatait a kakukkolásról is.

Az MME Ritkaságvadász Szakosztálya 2023. április 29-én ismét megszervezte a Skywatching Day-t. A rendezvény ismét az égrenézésről szólt: a madarászok egy-egy, jó panorámájú ponton figyelték az eget, várva és regisztrálva az átrepülő madarakat.

Tájékoztatunk titeket, hogy június 21-én rajtunk kívül álló technikai ok miatt zárva tart az MME központi irodája és az MME Bolt. Megértéseteket köszönjük!