Energetika és természetvédelem

Az energiapolitika és a természetvédelem összehangolásáról tartottak konferenciát a Magyar Tudományos Akadémián az államigazgatási szervek, tudományos szervezetek, gazdasági szereplők és civil szervezetek részvételével. A szervező zöld szervezetek célja a fenntartható és biztonságos energiaellátás megteremtése a természetvédelmi érdekek sérülése nélkül.

A konferencián két nagy témakört vitattak meg a résztvevők az energiapolitika és a természetvédelem kapcsolatában: a finanszírozási kérdéseket és a megújuló energiaforrások hazai kihasználásának lehetőségeit.

Szervezők: Energia Klub, Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület, Magyar Természetvédők Szövetsége, Védegylet, WWF Magyarország.

A konferencia segít meghatározni azokat az általános érvényű természetvédelmi szempontokat, valamint a szükséges szakmai és társadalmi egyeztetési folyamatokat, amelyek elengedhetetlenek az országos jelentőségű energiapolitikai koncepciók kidolgozása és megvalósítása során.

Az előadások során bemutatták azokat az energetikai fejlesztési irányokat, amelyek az energiapolitikai koncepciók kidolgozása és megvalósítása során különös természetvédelmi figyelmet igényelnek. Szó esett a jelenleg futó energetikai beruházási ügyek kapcsán az eddig tapasztalatokról (engedélyeztetési eljárások menete, környezeti jogi kérdések, beruházói szándékok kommunikálása, szakmai és társadalmi konzultációk, stb.).

Nem szabad, hogy az energia előállítása még jobban megterhelje a jelenlegi természeti környezetet és az erőforrásokat, az elővigyázatosságnak és a körültekintésnek feltétlenül előtérben kell lennie. Természetbarát technológiákat alkalmazzunk olyan intenzitással, amely nem veszélyeztetheti az élőhelyek megújuló képességét. Meg kell óvni a talajt, a vizeinket, az erdeinket, ezért az eredeti természeti állapot (víz, talaj, éghajlat, élővilág) megtartásához leginkább igazodó technológiát kell alkalmaznunk.

A megújuló energiaforrások részarányának növelését a teljes felhasznált energiamennyiség csökkentésével egyidejűleg kell megvalósítani. A megújuló energiaforrások is csak akkor szolgálják az éghajlatvédelmet, ha megfelelnek az alábbi kritériumoknak: a teljes életciklusra számítottenergiamérlegük pozitív, a biológiai sokféleséget nem csökkentik és a társadalmi-szociális fenntarthatóságnak is eleget tesznek. Ezen elveket figyelembe véve a bioüzemanyagok nem kaphatnak prioritást az energiapolitikában.

A közelmúltban felmerült dél-zempléni szivattyús energiatározó projekt kapcsán több olyan vélemény hangzott el, amely megkérdőjelezi e monumentális beruházás szükségességét, míg mások komoly természetvédelmi aggályokat fogalmaztak meg. A terület azon túl, hogy a Natura 2000 hálózat része, az UNESCO világörökségi védelme alatt áll.

Kapcsolódó hírek

A kakukk éneklő egyedeinek megfigyelési valószínűsége az év folyamán (forrás: MME Monitoring Központ)

A népi mondás szerint Péter-Pálkor, azaz június 29-én elhallgat a kakukk. Februárban írtunk arról, hogy a másik népi mondás szerint megszólal-e Zsuzsanna napján a pacsirta. Most megnéztük a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Monitoring Központjának adatait a kakukkolásról is.

Az MME Ritkaságvadász Szakosztálya 2023. április 29-én ismét megszervezte a Skywatching Day-t. A rendezvény ismét az égrenézésről szólt: a madarászok egy-egy, jó panorámájú ponton figyelték az eget, várva és regisztrálva az átrepülő madarakat.

Tájékoztatunk titeket, hogy június 21-én rajtunk kívül álló technikai ok miatt zárva tart az MME központi irodája és az MME Bolt. Megértéseteket köszönjük!