Gólyavédelem Egyeken

A Magyarországon fokozottan védett fehér gólya a magyar nép, az Alföld kedvelt madara, de szinte egész elterjedési területén szeretik az emberek. A közkedveltség ellenére a faj állománya erősen lecsökkent, Nyugat-Európa néhány országából kipusztult, vagy erősen visszaszorult, ezért is fontos feladat a faj védelme.

Fehér gólya (Fotó: Imre Tamás)


Eredetileg a mocsaras ligeterdők madara volt, de napjainkra az állomány jelentős része "beköltözött" az emberi településekre, viszont a nedves területekhez továbbra is kötődik. Egyek, Hajdú-Bihar megye legnyugatibb települése ilyen szempontból kiemelt jelentőségű terület, hiszen a település közvetlen közelében található az Egyek-Pusztakócsi mocsarak, a Tisza, morotvák és számos halgazdasági tóegység is. Ezeknek az adottságoknak köszönhetően Egyek mindig is egy "gólyás" település volt. Az utóbbi években 25-30 pár költött sikerrel, 2011-ben – ami egy kedvező év volt a gólyák tekintetében – 104 fióka kelt ki a település fészkeiben.

Egyek ideális a gólyák megtelepedésére (Fotó: Orbán Zoltán)
Egyek település ideális a gólyák megtelepedésére
(Fotó: Orbán Zoltán)

Fiókák a fészekben (Fotó: Lendvai Csaba)
Fiókák a fészekben
(Fotó: Lendvai Csaba)


Az elmúlt néhány évtizedben alapvetően megváltozott a fehér gólyák fészekrakóhely-választása. Míg korábban az épületeken és fákon lehetett a legtöbb gólyafészket találni, ma már a madarak négyötöde villanyoszlopokon neveli fiókáit, amelyen a madarak fokozottan ki vannak téve az áramütés és a fészekledőlés veszélyének. A lecsökkent számú gólyaállomány minden egyes fészkének biztonságossá tétele növeli az állomány fennmaradási esélyeit. Ezen céloktól vezérelve 2012-ben Egyek Nagyközség Önkormányzat Képviselő-testülete megszavazott 5db gólyakosár legyártását és kihelyezését a környezetvédelmi alap terhére.


Fészekalap készítése gólyakosárhoz
(Videó: Orbán Zoltán).


A télen elkészült tartók 2013 tavaszán kihelyezésre kerültek az E.on munkatársainak és a Hortobágyi Nemzeti Park hathatós segítségével. A tartók kihelyezésével egy időben 7db olyan tartó került leszerelésre, melyeket nem preferáltak a gólyák. A leszerelést követő soros testületi ülésen a Képviselő-testület megszavazta ezen tartók karbantartását, melynek fedezetére szintén a környezetvédelmi alap szolgál. Ezek remélhetőleg ősszel kihelyezésre kerülnek és további gólyák megtelepedését segíthetik elő.


Akit bővebben is érdekel a gólyavédelem az látogasson el a http://golya.mme.hu/ oldalra, ahol az online adatbázis segítségével az egyeki gólyákat is ellenőrizheti, valamint feltöltheti saját megfigyeléseit.






Köszönjük, hogy egy százalék felajánlásával az MME madárvédelmi munkáját támogatta!


Antal László
Debreceni Egyetem Természettudományi és Technológiai Kar

A felső kis képen a Magyarországon fokozottan védett fehér gólya látható
(Fotó: Imre Tamás)



Kapcsolódó hírek

A kakukk éneklő egyedeinek megfigyelési valószínűsége az év folyamán (forrás: MME Monitoring Központ)

A népi mondás szerint Péter-Pálkor, azaz június 29-én elhallgat a kakukk. Februárban írtunk arról, hogy a másik népi mondás szerint megszólal-e Zsuzsanna napján a pacsirta. Most megnéztük a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Monitoring Központjának adatait a kakukkolásról is.

Az MME Ritkaságvadász Szakosztálya 2023. április 29-én ismét megszervezte a Skywatching Day-t. A rendezvény ismét az égrenézésről szólt: a madarászok egy-egy, jó panorámájú ponton figyelték az eget, várva és regisztrálva az átrepülő madarakat.

Tájékoztatunk titeket, hogy június 21-én rajtunk kívül álló technikai ok miatt zárva tart az MME központi irodája és az MME Bolt. Megértéseteket köszönjük!