Határozzunk szitakötőket!

Farkas Sándor MME tag gondozásában a közelmúltban napvilágot látott egy weboldal, mely segítséget nyújt mindazoknak, akik a Magyarországon előforduló szitakötőket szeretnék felismerni, illetve megismerni.

A honlapon kiemelt hangsúlyt kapott a fényképfelvételek segítségével történő azonosítás lehetősége, valamint az is, hogy a faj felismerése mellett az ivar és a kor azonosítása is lehetséges legyen, a frissen kibújt egyedektől az öreg példányokig.  Ezt a célt számos szövegközi ábra segíti, valamint a fajonként tematikusan összeállított képgaléria is.

Az oldal szakmai hátterével, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület támogatásával még az idei évben elindul egy „online” szitakötő adatgyűjtés. Ehhez bárki kapcsolódhat majd, aki terepen szitakötőket fényképez. Az adatgyűjtés számítógépes és egyéb hátterének kidolgozása folyamatban van.
A szitakötős weboldal, melynek üzemelését a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület támogatja, a http://legivadasz.hu/ címen érhető el.

 

Kapcsolódó hírek

A kakukk éneklő egyedeinek megfigyelési valószínűsége az év folyamán (forrás: MME Monitoring Központ)

A népi mondás szerint Péter-Pálkor, azaz június 29-én elhallgat a kakukk. Februárban írtunk arról, hogy a másik népi mondás szerint megszólal-e Zsuzsanna napján a pacsirta. Most megnéztük a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Monitoring Központjának adatait a kakukkolásról is.

Az MME Ritkaságvadász Szakosztálya 2023. április 29-én ismét megszervezte a Skywatching Day-t. A rendezvény ismét az égrenézésről szólt: a madarászok egy-egy, jó panorámájú ponton figyelték az eget, várva és regisztrálva az átrepülő madarakat.

Tájékoztatunk titeket, hogy június 21-én rajtunk kívül álló technikai ok miatt zárva tart az MME központi irodája és az MME Bolt. Megértéseteket köszönjük!