Idén a szokott módon zajlik fehér gólyáink őszi vonulása

A magyarországi fehérgólya-állomány felnőtt madarai hagyományosan augusztus 20-a körül indulnak akár 10.000 kilométernél is hosszabb őszi vándorútjukra Afrika Szaharától délre húzódó területeire. Ez a „menetrend” az elmúlt években többször is felborult, amikor a gyepek a több hetes kánikula következtében kiégtek, nem kínáltak elegendő táplálékot, így gólyáinknak két-három héttel korábban kellett útra kelniük.

Vonulásra készülő fehér gólyák (Fotó: Orbán Zoltán).


Az idei, csapadékos nyárnak köszönhetően a fehér gólyák fő táplálkozóterületét jelentő gyepek üdék maradtak, ennek köszönhetően bőséges rovarzsákmányt kínáltak a madaraknak. Ilyen körülmények között a vonulásra készülő gólyák a fészkelőhely közelében is elegendő táplálékot tudtak gyűjteni a vonulás első szakaszára. Ezért a vonulás dandárja idén a megszokott módon, augusztus 20-a körül kezdődött – mármint a felnőtt madarak esetében.

Ez a pontosítás azért fontos, mert az idén kirepült fiókák más ütemezéssel, némileg korábban vonulnak. Még pontosabban fogalmazva, esetükben a vonulást egy kóborlási periódus előzi meg. Ekkor a fészektől nagyobb távolságra repülve, egy-egy kedvező táplálkozóterületen akár százas nagyságrendű „kajtár” csapatokat alkotnak.

Bár még éppen csak elkezdődött, az ősz vonulás máris szolgált néhány különlegességgel:

  • Az egyik Ipolyvecén idén kirepült fiókát 285 km távolságban, a Temes megyében található Mercyfalva-i gólyakamera segítségével sikerült azonosítani augusztus közepén.


Mercyfalvi gólyakamera felvétel, rajta a HVZ5 ipolyvecei fiókával
(Forrás: http://wildliferomania.com/live/barza-alba-carani/)


Az  ipolyvecei fióka fészkétől 285km odébb került kamera elé
(Forrás: tringa.mme.hu).

"Emília" a dejtári webkamerás fehérgólya-fészekben 2016. augusztus 19-én (Forrás: golya.mme.hu/golyakamera/dejtarstream/)
"Emília" a dejtári webkamerás fehérgólya-fészekben augusztus 19-én, 2 fotó, katt
a képre (Forrás:
http://golya.mme.hu/golyakamera/dejtarstream/)

"Emília" a dejtári webkamerás fehérgólya-fészekben 2016. augusztus 19-én. A hátán jól látható a kics, alig néhány grammos műholdas jeladó (Forrás: golya.mme.hu/golyakamera/dejtarstream/)

 

Az aktív jeladós fehér gólyáink mozgása itt követhető nyomon >>

Az, hogy a fehér gólyák zöme útra kelt, nem jelenti azt, hogy az elkövetkező hetekben, hónapokban nem találkozhatunk a fajjal Magyarországon. Az elmúlt években általánossá vált néhány tucatnyi fehér gólya hazai áttelelése. Ezek a madarak többnyire nem sérültek (ezért szükségtelen, és nem is lehetséges a befogásuk), saját akaratukból döntöttek úgy, hogy a vonulási kockázatok helyett az áttelelést választják.


Papp Ferenc – Orbán Zoltán

Kapcsolódó hírek

A kakukk éneklő egyedeinek megfigyelési valószínűsége az év folyamán (forrás: MME Monitoring Központ)

A népi mondás szerint Péter-Pálkor, azaz június 29-én elhallgat a kakukk. Februárban írtunk arról, hogy a másik népi mondás szerint megszólal-e Zsuzsanna napján a pacsirta. Most megnéztük a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Monitoring Központjának adatait a kakukkolásról is.

Az MME Ritkaságvadász Szakosztálya 2023. április 29-én ismét megszervezte a Skywatching Day-t. A rendezvény ismét az égrenézésről szólt: a madarászok egy-egy, jó panorámájú ponton figyelték az eget, várva és regisztrálva az átrepülő madarakat.

Tájékoztatunk titeket, hogy június 21-én rajtunk kívül álló technikai ok miatt zárva tart az MME központi irodája és az MME Bolt. Megértéseteket köszönjük!