Ismét hazánkban tanyázik az álarcos réce

Az álarcos réce (Anas americana) egy gácsérja még 2008-ban tűnt fel a kiskunsági Apaj-puszta egy mesterséges elárasztásán, azóta minden év tavaszán visszatér és ugyanott figyelhetik meg a madarászok február és április között. Idén már március 7-én megjelent az árasztásokon.

Az álarcos réce a hozzá nagyon hasonlító fütyülő récékkel (Anas penelope) mozog, és hozzájuk társul; egyébként az európai fütyülő récének az amerikai rokona is egyben. Védett madárfaj, természetvédelmi értéke 10.000 Ft.

Ez a madár már nem fog visszatalálni többé hazájába; ha egyszer átkeveredett Európába (talán Grönlandon keresztül), ugyanúgy viselkedik, mintha az amerikai kontinensen lenne, ott vonulna északról délre, s gyakorlatilag nullával egyenlő az esélye annak, hogy vissza talál...

 

Adó 1%-ának felajánlásával, egyéni és céges
adományával is hozzájárulhat a madarak
és más állatfajok védelméhez!

     

     Letölthető 1% rendelkezési nyilatkozat >>

     Egyéni és céges adományozás >>

 

     Köszönjük!

Kapcsolódó hírek

A kakukk éneklő egyedeinek megfigyelési valószínűsége az év folyamán (forrás: MME Monitoring Központ)

A népi mondás szerint Péter-Pálkor, azaz június 29-én elhallgat a kakukk. Februárban írtunk arról, hogy a másik népi mondás szerint megszólal-e Zsuzsanna napján a pacsirta. Most megnéztük a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Monitoring Központjának adatait a kakukkolásról is.

Az MME Ritkaságvadász Szakosztálya 2023. április 29-én ismét megszervezte a Skywatching Day-t. A rendezvény ismét az égrenézésről szólt: a madarászok egy-egy, jó panorámájú ponton figyelték az eget, várva és regisztrálva az átrepülő madarakat.

Tájékoztatunk titeket, hogy június 21-én rajtunk kívül álló technikai ok miatt zárva tart az MME központi irodája és az MME Bolt. Megértéseteket köszönjük!