2012-02-21 11:41
Az MME Fejér Megyei Helyi Csoportja a téli szezonban is számos érdekes programmal várta a madár- és természetbarátokat. Egyik legfontosabb eseményük a két ünnep között megszervezett téli tábor, ahol a gyerekek játszva tanulhatnak a gyakorlati madárvédelmi teendőkről.
A táborban madárodúk, költőládák, nagyobb ragadozó madaraknak szánt fészekalapok készültek, és kerültek a helyükre, hogy egy magas fán várják a kékvércsék, kerecsensólymok, baglyok vagy búbos bankák költési időszakát.
A táborozók |
Amikor befagy a Dinnyési Fertő vize, a madarászok varsababákat csinálnak a nádi madarak számára. A táborozók a helyi természetvédelmi őr vezetésével „becsúszkálnak” a máskor megközelíthetetlen nádasba, átölelnek egy-egy kéve nádat, a kévék tetejét pedig kissé megtörik, körbetekerik. Egy ilyen varsababa egy óvodás gyereket is képes elbírni. Úgy működik, mint egy három szintes ház: a „földszinten” a mocsárban bujkáló madarak, vízi tyúk, guvat, törpe gém üthet tanyát, az „első emeleten” kis nádi énekesek, például barkós cinege és fülemüle sitke fészkel előszeretettel. A legtetejére pedig kócsag, vagy gém költözhet.
A gyerekek a feketerigóval is megismerkedhettek |
Ilyenkor esedékesek a téli túrák, és a szürkemarha gulya behajtása, takarmányozása is. A tagok és az érdeklődők megismerkedhetnek a hagyományos, magyar házi állatokkal. Télen nagy bála szénát kell szétteríteni, hogy az „ezüstmarhák” szűkös, téli takarmányát kiegészítsék. Idén arra is szükség volt, hogy a gulyát Dinnyésről Pátkára hajtsák az M7-es autópályán át, mivel a dinnyési legelőn kifogytak a készletek.
A táborozók gyakran segítenek a szürkemarha gulya behajtásában |
Minden évben folyik madárgyűrűzés is a táborban, széncinegét, függő cinegét, nádi sármányt vehetnek kézbe az érdeklődők. A helyi csoport elnöke, Fenyvesi László kóborló, legyengült madarakat is gondoz, idén egy meglőtt nagy liliket gyógyított meg, majd engedett útjára.
A tábor, ahol a gyerekek játszva tanulhatnak (fotók: Lovranits Júlia) |
Esténként a kosárfonás fortélyait lehet elsajátítani az erdei iskolában, de néhány éve még egy jurtát is nemezeltek a táborozók. A kézműves foglalkozások mellett különböző előadásokat is lehet hallgatni az állatok téli álmáról, vagy éppen a madarak játékáról, gyógynövényekről.
A téli tábor minden évben a két ünnep között esedékes, a csoport most már a tavaszi programokat tervezi, melyekre mindenkit szeretettel várnak.
Személyi jövedelemadó 1% felajánlásával nélkülözhetetlen |
Lovranits Júlia, Szász Péter