Itt maradó gólyák - mi lesz velük?

Az elmúlt napokban több hazánkban maradt fehér gólyáról is hírt kapott a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME). Milyen sors vár ezekre a madarakra?



Az elmúlt napokban több hazánkban maradt fehér gólyáról is hírt kapott a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME). A hétvégén Debrecen felett körözött egy példány, a megye más részein négy másik madarat figyeltek meg. Nógrádban is rendszeresen megfigyelhető egy út szélén keresgélő gólya. Egy Fejér megyei példány sorsáról a Kossuth Rádióban is szó esett.

Miért nem vonultak el ezek a madarak? Milyen sors vár rájuk, ha nem kapnak segítséget? Hogyan lehet megmenteni őket? Az itt maradó madarakat valószínűleg egy sérülés akadályozta meg abban, hogy időben, fajtársaikkal együtt elvonuljanak. Lehet, hogy időközben már meggyógyultak, de legyengülten már nem vállalták a hosszú utat. A hideg beköszöntével egyre kevésbé találnak táplálékot, ami pusztulásukat okozhatja. Önmagában a hideg kevésbé okoz problémét, hiszen a toll nagyon jó hőszigetelő - gondoljunk csak az emberek által is kedvelt tollbéléses kabátra vagy pehelypaplanra.

Ha megfelelő mennyiségű táplálékot találnak az áttelelésre kényszerülő gólyák, akkor jó esélyük van a tavasz megérésére. Enyhébb teleken emberi segítség nélkül is elég apró halat, rágcsálót foghatnak. Ha kemény fagyok vannak, befagynak a vizek és hó borítja a tájat, csak az emberi segítség mentheti meg őket. A kihelyezett hal, nyers hús vagy belsőség akkora kell legyen, hogy a gólya le tudja nyelni azt.

Az ilyen gólyák befogása sajnos szinte lehetetlen. Általában annyira még éppen tudnak repülni, hogy ne lehessen megfogni őket. Az általuk látogatott nyílt terepen a madárfogó hálót észreveszik, altatólövedéket madarak esetében nem lehet alkalmazni. Megoldás lehet, ha a madár "szem előtt van". Amikor közelre bevárja az embert, meg lehet próbálni "sarokba szorítani" egy bokros vagy nádas helyen. Vigyázat, hegyes csőre komoly sebeket tud okozni! Ha sikerült kézre keríteni a madarat (amiben általában az MME tagjai is tudnak segíteni), érdemes madármenhelyre, állatkertbe szállítani. Ott rendszeres, megfelelő táplálása és az állatorvosi felügyelet is megoldott.

A fehér gólya

A fehér gólya Európa meditterán és kontinentális éghajlatú területein elterdjedt madár, összesen mintegy 150-160 ezer fészkelő pár becsült állománya. Legnagyobb sűrűségben Közép-Európában költ, a lengyelországi állomány teszi ki az európai gólyák egy negyedét. Magyarországon mintegy 5000 pár fészkel. Ismerünk kisebb afrikai, közel-keleti és közép-ázsiai állományokat is.

Közép- és Kelet-Európa gólyái a keleti vonulási útvonalat követve a Boszporuszon kelnek át Ázsiába, megkerülik a Földközi-tengert, majd általában egészen Dél-Afrikáig vonulnak. Ez több mint tízezer kilométeres távolságot jelent a mindössze 3-4 kg-os madárnak! A madarak többsége augusztusban indul útnak, Karácsony táján éri el telelőterületét. A visszautat akár kétszer gyorsabban teszik meg, hogy minél jobb fészkelőhelyet tudjanak foglalni. A hazai állomány március végén - április elején érkezik meg, de a legelsőket már március közepén meg lehet figyelni.


További információ:
Fehérgólya-védelem

Kapcsolódó hírek

A kakukk éneklő egyedeinek megfigyelési valószínűsége az év folyamán (forrás: MME Monitoring Központ)

A népi mondás szerint Péter-Pálkor, azaz június 29-én elhallgat a kakukk. Februárban írtunk arról, hogy a másik népi mondás szerint megszólal-e Zsuzsanna napján a pacsirta. Most megnéztük a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Monitoring Központjának adatait a kakukkolásról is.

Az MME Ritkaságvadász Szakosztálya 2023. április 29-én ismét megszervezte a Skywatching Day-t. A rendezvény ismét az égrenézésről szólt: a madarászok egy-egy, jó panorámájú ponton figyelték az eget, várva és regisztrálva az átrepülő madarakat.

Tájékoztatunk titeket, hogy június 21-én rajtunk kívül álló technikai ok miatt zárva tart az MME központi irodája és az MME Bolt. Megértéseteket köszönjük!