Kettészakadt kékvércse-költések

Az idei év érdekesen alakul a kék vércsék számára. A Vásárhelyi- és Csanádi-pusztákon a korábbi híradásokkal összhangban minden eddiginél több fészket foglaló párral találkoztunk. A kedvezőtlen időjárás miatt ugyanis rengeteg vörös vércse és csóka költése hiúsult meg, így szabadon maradt a fészkek jelentős része. A Csanádi-pusztákon összesen 147 pár, a Vásárhelyi-pusztán pedig 184 pár kék vércse foglalt fészket.

Bezápult vörös vércse tojások mellé rakta le tojásait a kék vércse (fotó: Solt Szabolcs)


Ezt követően azonban a június jócskán keresztbe húzta a madarak számításait. A korábbi években, mikor a tavaszi időjárás nem kedvezett a madarak számára, már tapasztaltuk, hogy képesek úgymond „kitolni” a költéskezdés időpontját, azaz később rakják le tojásaikat. Ám az idei esztendő hosszú, június végéig elhúzódó hűvös, csapadékos időjárása szokatlanul sok párt késztetett hasonló késleltetésre, illetve jelentős számban tapasztaltunk úgynevezett pótköltést is, amikor a tojásos időszakban tönkrement költést követően a jó táplálékellátottság újabb tojásrakásra ösztönözte a fészkelő párokat.


Elhagyott tojások predált (csókák által feltört) maradványai egy kék vércse fészkaljból (fotó: Solt Szabolcs)

Elhagyott tojások predált (csókák által feltört) maradványai egy kék vércse fészkaljból
(fotó: Solt Szabolcs)


Idén a párok 48%-ának ment tönkre az első költése, volt olyan telep, ahol mindössze két pár bírta a zord körülményeket. 11 esetben tapasztaltuk, hogy pótköltésbe kezdtek a szülők, vagy együtt maradó madarak, vagy új párt kereső elszántabbak. Ezek a másodköltéses fészekaljak jellemzően egy tojással kisebbek, de így legalább sikeres költéssel zárják a madarak az évet.

Az ürömbe öröm is vegyült, ugyanis a Csanádi-pusztákon az idei év ambivalens jellegét megerősítendő, egy öt fiókás fészekalj is felcseperedett, és sikeresen ki is repült.


Ötfiókás fészekalj a Csanádi-pusztákról (Fotó: Balogh Gábor)


Ötfiókás fészekalj a Csanádi-pusztákról (Fotó: Balogh Gábor)
Ötfiókás fészekalj a Csanádi-pusztákról (Fotó: Balogh Gábor)


Míg a májusban és június első hetében lekotlott madarak egy része mostanra már kirepítette fiókáit, addig jelentős számban vannak jelenleg is aktív, akár nemrég kikelt fiókáikat nevelő párok is.


Első gyűrűs fiókánk 2013-ban (fotó: Solt Szabolcs)

Első gyűrűs fiókánk 2013-ban (fotó: Solt Szabolcs)


Idén tehát a nyár behozni látszik, amit a tavasz késleltetett és részben meghiúsított. Amint azt a fészekkamera képei is mutatják, zömmel nagy testű sáskákat, szöcskéket, valamint rengeteg békát hordtak a szülők, különösen a július közepéig tartó időszakban.



Kék vércse fészekkamera felvétele (forrás: Falcoproject.eu)


Ahogy aztán a július meghozta az igazi nyarat, és fokozatosan hőséggé változott a tavaszias idő, megjelentek a rágcsálók is, és számuk fokozatosan emelkedik, ami a vércsék vadászatán is jól nyomon követhető. A képek is tanúsítják, hogy a madarak egyre több mezei pockot hordanak fiókáik számára.



Kék vércse fészekkamera felvétele (forrás: Falcoproject.eu)
További videók a kék vércse védelmi LIFE+ oldal YouTube csatornáján


Amennyiben az időjárás kedvező marad a REDFOOT LIFE+ program munkatársainak is szép számmal lesz mit színes gyűrűzniük, még augusztusban is…


Balogh Gábor, Engi László, Fehérvári Péter, Horváth Éva, Kotymán László, Mészáros Csaba, Palatitz Péter és Solt Szabolcs



MME adhat vonal: 13600/40
Hívásával 250 Ft-tal támogatja az MME madárvédelmi munkáját.
Köszönjük!








Az MME 'A kék vércse védelme a Kárpát-medencében' programját az Európai

Unió LIFE alapja támogatja (LIFE11/NAT/HU/000926).

A projektben az MME partnerei: A Bükki és Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóságok,

a Magyar Természettudományi Múzeum, a Szlovák Ragadozómadár-védelmi Egyesület

és Szlovákia Természetvédelmi Hivatala

www.falcoproject.eu


Kapcsolódó hírek

A kakukk éneklő egyedeinek megfigyelési valószínűsége az év folyamán (forrás: MME Monitoring Központ)

A népi mondás szerint Péter-Pálkor, azaz június 29-én elhallgat a kakukk. Februárban írtunk arról, hogy a másik népi mondás szerint megszólal-e Zsuzsanna napján a pacsirta. Most megnéztük a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Monitoring Központjának adatait a kakukkolásról is.

Az MME Ritkaságvadász Szakosztálya 2023. április 29-én ismét megszervezte a Skywatching Day-t. A rendezvény ismét az égrenézésről szólt: a madarászok egy-egy, jó panorámájú ponton figyelték az eget, várva és regisztrálva az átrepülő madarakat.

Tájékoztatunk titeket, hogy június 21-én rajtunk kívül álló technikai ok miatt zárva tart az MME központi irodája és az MME Bolt. Megértéseteket köszönjük!