Lencsevégre kaptuk a fővárosban telelő vándorsólymot!

Öt év szünet után, ismét van vándorsólyom Budapesten! Európa és Észak-Amerika több nagyvárosában rendszeresen fészkelnek vándorsólymok, a hazai településekről – köztük Budapestről – azonban eddig csak telelő példányok kerültek elő.

Piri, a korábbiakban megfigyelt vándorsólyom évekig járt vissza telente a Szent István Bazilikára, de ezt a madarat 2005-ben látták utoljára a madarászok Budapesten. Ezután hosszas csend következett, idén télen tört meg a jég: az első megfigyelés a Parlamentnél volt 2010. január 29-én, a sólyom éppen az épületre szállt le zsákmányával. Nem kellett sokáig várni az éjszakázóhely megtalálására sem, február 2-án a a Bazilikán találta meg az alvó madarat a vándorsólyom-védelmi program koordinátora.

Az új vendég egy 2009-ben kirepült fiatal tojó vándorsólyom. A városban telelő ragadozó Budapesten galambokkal, és kisebb madarakkal táplálkozik. Vadászata látványos, hiszen a Föld leggyorsabb élőlénye. A zsákmánya után zuhanó sólyom sebessége meghaladhatja a 300 km/órát, és elérheti akár a 360 km/órát is!

 
A fiatal tojó a jobb oldali oszlopfőn pihen.
(Fotó: Prommer Mátyás)


A vándorsólyom budapesti megjelenése örömteli, ám korántsem példa nélküli esemény. Debrecenben, Szegeden, Tatán, Győrben, Pápán évek óta járnak vissza a „szállóvendégek”. Eddigi tapasztalataink alapján, a hazai városokban telelő vándorsólymok nem maradnak nálunk a költési szezonra, hanem visszatérnek fészkelőterületeikre.
A hazai fészkelőállomány rendszerint a fészkelőhely közelében tölti a telet, és rendszerint még a legkeményebb hideg is ott találja a madarakat. Magyarországon körülbelül húsz pár fészkel, ami szép eredménynek számít, hiszen a DDT nevű növényvédő szer miatt hazánkból – és az északi félteke sok országából – 1964-ben kipusztult a faj, és csak 1997-ben kezdett ismét költésbe.   

A faj hazai állományának megfigyelését és védelmét a Pilis Természetvédelmi Egyesület és a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület közös vándorsólyom-védelmi programja látja el. Azt ugyan nem tudjuk még, hogy az itt telelő vándorsólymok honnan jönnek, de e programnak köszönhetően, azt már kezd körvonalazódni, hogy az itt kikelt fiatal madarak merre veszik az irányt. A színes gyűrűs programnak, és a műholdas nyomkövetésnek köszönhetően már sok információval rendelkezünk, amelyek egy része elérhető az említett oldalon.

Érdemes tehát figyelni Budapesten, és a városokban a ragadozó madarakat, mert a látványos légi akrobaták megfigyelése mindig nagy élmény, ráadásul a megfigyeléseket pontosan feljegyezve segíthetjük a szakemberek munkáját! A madarak határozáshoz azonban érdemes határozókönyvet beszerezni, vagy tapasztaltabb madarászok segítségét kérni, hiszen a sólymok könnyen összetéveszthető a kisebb, és jóval gyakoribb vörös vércsékkel – e faj védelmére külön program fut Budapesten, és az ország több részén.  

Vándorsólyom-megfigyeléseiket, kérjük, küldjék el, a vándorsólyom védelmi programvezetőnek, Prommer Mátyásnak a mprommer@pite.org.hu e-mail címre!

 

 

Adó 1%-ának felajánlásával, egyéni és céges
adományával is hozzájárulhat a madarak
és más állatfajok védelméhez!

     

     Letölthető 1% rendelkezési nyilatkozat >>

     Egyéni és céges adományozás >>

 

     Köszönjük!


Kapcsolódó hírek

A kakukk éneklő egyedeinek megfigyelési valószínűsége az év folyamán (forrás: MME Monitoring Központ)

A népi mondás szerint Péter-Pálkor, azaz június 29-én elhallgat a kakukk. Februárban írtunk arról, hogy a másik népi mondás szerint megszólal-e Zsuzsanna napján a pacsirta. Most megnéztük a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Monitoring Központjának adatait a kakukkolásról is.

Az MME Ritkaságvadász Szakosztálya 2023. április 29-én ismét megszervezte a Skywatching Day-t. A rendezvény ismét az égrenézésről szólt: a madarászok egy-egy, jó panorámájú ponton figyelték az eget, várva és regisztrálva az átrepülő madarakat.

Tájékoztatunk titeket, hogy június 21-én rajtunk kívül álló technikai ok miatt zárva tart az MME központi irodája és az MME Bolt. Megértéseteket köszönjük!