Magasabban énekelnek a madarak a városi zajban

A városi zajszennyezés arra készteti a madarakat, hogy hangosabban és magasabban énekeljenek. A madarak elnyújtják a mély hangokat, hogy énekük jobban hallható legyen a morajló alapzajban. A zajszint meghaladhatja egyes fajok hangterjedelmét.

 

Hogyan reagál a városi zajszennyezésre a házi pirók (Carpodacus mexicanus)? - erre voltak kíváncsiak a Mexikói Nemzeti Autonóm Egyetem (UNAM) kutatói. Hím madarakat oltottak be tesztoszteronnal (hím nemi hormon), és a közelükbe tojókat helyeztek el ketrecekben.

Először csendes környezetben vizsgálták a hímek énekét, majd egy forgalmas mexikóvárosi úton készített hangfelvételeket játszottak le nekik, és megnézték, hogyan változik a hangjuk.

 
 A házi pirók volt a kísérleti alany


A kutatók azt találták, hogy a zajban a madarak kevesebb mély hangot adnak ki, és azokat is hosszabban elnyújtják, hogy énekük jobban hallható legyen a mély, morajlásra emlékeztető alapzajban. A hímek ezen kívül a csiripelés hangerejét is növelték.

Az autók, repülőgépek és más berendezések által kiadott hangos, alacsony frekvenciájú városi háttérzaj eltorzítja a madarak énekét - erre engednek következtetni a brit Royal Society Biology Letters című tudományos folyóiratában közzétett eredmények. A madarak éneke a párok odavonzásában és a terület kijelölésében is fontos szerepet játszik.

 

Meghaladhatja a zajszint egyes fajok hangterjedelmét
A vizsgálattal az is kiderült, hogy a madarak kifinomultabban oldják meg a zajproblémát, mint korábban gondolták, hiszen a jelek szerint képesek arra, hogy a háttérzaj akár hirtelen megváltozásakor is gyorsan módosítsák éneküket.

Aggodalomra ad okot ugyanakkor, hogy egyes fajok, így például az erdei pinty (Fringilla coelebs) és az erdei szürkebegy (Prunella modularis) talán nem rendelkeznek elég nagy hangterjedelemmel ahhoz, hogy a városi zajszint fölé emelhessék hangjukat.

Amerikai kutatók nemrég kimutatták, hogy a tengerek növekvő zajszennyezése miatt a bálnák is kénytelenek egyre hangosabban jelezni egymásnak. A hajómotorok okozta zaj hatására a hosszúszárnyú bálnák például kevesebbet "énekelnek", ehelyett jelzés gyanánt mind gyakrabban csapnak a vízfelszínre hatalmas melluszonyaikkal.

 

[Forrás: OzoneNetwork]

 

  

 Az MME honlapjának fejlesztése az Európai Unió
támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszírozásával
valósult meg a TÁMOP-2.5.1-07/1-2008-0098 projekt
keretében

 

 

Kapcsolódó hírek

A kakukk éneklő egyedeinek megfigyelési valószínűsége az év folyamán (forrás: MME Monitoring Központ)

A népi mondás szerint Péter-Pálkor, azaz június 29-én elhallgat a kakukk. Februárban írtunk arról, hogy a másik népi mondás szerint megszólal-e Zsuzsanna napján a pacsirta. Most megnéztük a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Monitoring Központjának adatait a kakukkolásról is.

Az MME Ritkaságvadász Szakosztálya 2023. április 29-én ismét megszervezte a Skywatching Day-t. A rendezvény ismét az égrenézésről szólt: a madarászok egy-egy, jó panorámájú ponton figyelték az eget, várva és regisztrálva az átrepülő madarakat.

Tájékoztatunk titeket, hogy június 21-én rajtunk kívül álló technikai ok miatt zárva tart az MME központi irodája és az MME Bolt. Megértéseteket köszönjük!