Már követhető a jeladós kék vércsék útja az interneten!

A technika legújabb vívmánya adhat választ rá, hogy merre vonulnak és telelnek az év madarai, a kék vércsék Az eddigi kutatások alapján annyit lehet tudni, hogy a hideg hónapokat Afrikában töltik. Azt azonban, hogy közelebbről a fekete kontinens mely része ad otthont nekik ez idő alatt, teljes bizonyossággal még nem sikerült kideríteni!

Augusztus utolsó napjától vált elérhetővé a műholdas jeladókkal felszerelt kék vércsék mozgásait ábrázoló térkép. Az adók háromnaponta küldenek jeleket, melyeket mostantól folyamatosan minden hétfőn frissítünk a honlapon. Összesen nyolc madárra szerelték fel az apró készülékeket, melyek segítségével mostantól nyomon követhető vándorútjuk a műholdak és az internet felhasználásával. Az új adók már csak 5 grammosak, ezt a súlyt a termetesebb kék vércse tojók jelentős erőfeszítés nélkül elbírják.


Kék vércse jeladóval
Fotó: Molnár I. Lotár

 

A madarakat el is nevezték a kutatók: Anita, Csenge, Jázmin, Magdi, Csalán, Hárpia, Heni és Virág néen találhatóak meg a térképen, útvonaluk szerint. A képrázatos látványt nyújtó esti gyülekezések már elkezdődtek, a jelölt madarak közül kettő, Csalán (Bihari-sík) és Virág (Borsodi Mezőség) már el is hagyta a Kárpát-medencét. Mindketten a Fekete-tenger partján vannak.

Vajon melyik madár éri el leghamarabb Afrika partjait? Melyik ad hírt először a kutatott telelőhelyről?

Jó böngészést mindenkinek!

A térkép itt tekinthető meg.

 

Háttérinformáció:

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület, Kék vércse LIFE programjában kutatja a kék vércsék életét, s az új jeladókkal lehetősége nyílik új információkat szerezni azok vándorlási szokásairól. A programban az MME partnere a Kőrös Maros Nemzeti Park Igazgatósága, a közös tevékenység célja a pannon biogeográfiai régióban élő kék vércsék védelme.


 (www.falcoproject.hu)

Kapcsolódó hírek

A kakukk éneklő egyedeinek megfigyelési valószínűsége az év folyamán (forrás: MME Monitoring Központ)

A népi mondás szerint Péter-Pálkor, azaz június 29-én elhallgat a kakukk. Februárban írtunk arról, hogy a másik népi mondás szerint megszólal-e Zsuzsanna napján a pacsirta. Most megnéztük a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Monitoring Központjának adatait a kakukkolásról is.

Az MME Ritkaságvadász Szakosztálya 2023. április 29-én ismét megszervezte a Skywatching Day-t. A rendezvény ismét az égrenézésről szólt: a madarászok egy-egy, jó panorámájú ponton figyelték az eget, várva és regisztrálva az átrepülő madarakat.

Tájékoztatunk titeket, hogy június 21-én rajtunk kívül álló technikai ok miatt zárva tart az MME központi irodája és az MME Bolt. Megértéseteket köszönjük!