Megérkezett az első gólya

Megérkezett az első gólya a Vas megyei Püspökmolnáriba. A magyar gólyák többsége március közepe után érkezik haza, a két költési ciklus között 20-30 000 kilométert repülnek.

Az első gólya, ami valószínűleg egy hím, most tatarozza a Rába partján álló fészkét, majd a tojó érkezése után, áprilisban kezdődik a költés. A fiókák május végén kelnek ki, négyhetesen már felállnak a fészekben, és két hónappal később az öreg madarak vezetésével elindulnak első afrikai útjukra.

Magyarországon jelenleg körülbelül 5500 pár gólya él, állományuk stagnál. A táplálkozóterületeik szűkülése és a középfeszültségű vezetékoszlopokon történő áramütés veszélyezteti őket leginkább. A fehér gólya több nemzetközi egyezmény védelme alatt áll, hazánkban a legmagasabb védelmi kategória óvja, természetvédelmi értéke: 100 000 Ft.

Kapcsolódó hírek

A kakukk éneklő egyedeinek megfigyelési valószínűsége az év folyamán (forrás: MME Monitoring Központ)

A népi mondás szerint Péter-Pálkor, azaz június 29-én elhallgat a kakukk. Februárban írtunk arról, hogy a másik népi mondás szerint megszólal-e Zsuzsanna napján a pacsirta. Most megnéztük a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Monitoring Központjának adatait a kakukkolásról is.

Az MME Ritkaságvadász Szakosztálya 2023. április 29-én ismét megszervezte a Skywatching Day-t. A rendezvény ismét az égrenézésről szólt: a madarászok egy-egy, jó panorámájú ponton figyelték az eget, várva és regisztrálva az átrepülő madarakat.

Tájékoztatunk titeket, hogy június 21-én rajtunk kívül álló technikai ok miatt zárva tart az MME központi irodája és az MME Bolt. Megértéseteket köszönjük!