MME magyar-román határon átnyúló együttműködés

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) a „Magyarország - Románia Határon Átnyúló Program 2007-2013” keretében, az Európai Regionális Fejlesztési Alap támogatásával, partnerségben a romániai Erdélyi Kárpát Egyesület Szatmárnémeti szervezetével, a Román Madártani Egyesülettel (SOR) és a Milvus Csoporttal, 2011-ben közös projektet indított „Határon átnyúló madártani monitoring hálózat és online adatbázis fejlesztése” címmel.

HURO logó


A projekt célja a határ mentén elhelyezkedő, természeti értékekben gazdag területek hosszú távú megőrzésének megalapozása. Ehhez szükség van a területek természeti állapotában bekövetkező változások nyomon követésére, amit a madarak érzékenyen jeleznek. A projekt során átfogó, összehangolt madártani felméréseket végeznek önkéntesek bevonásával. A terepen gyűjtött adatok kezelésére közös online adatbázist hoznak létre, melynek segítségével folyamatosan friss adatokkal tudnak szolgálni a nyilvánosság, a döntéshozók, a fejlesztők, az állami és a civil természetvédelmi szakemberek részére, ezzel is hozzájárulva a határ menti régiók természeti értékeinek hatékonyabb megőrzéséhez.

A Projekt nyitó-konferenciáját 2011. február 18-19. között rendezték meg Nyíregyházán, melyen az érintett megyék madárvédelemmel foglalkozó civil szervezeteinek képviselői és az érintett környezet- és természet-védelmi hatóságok szakemberi vettek részt. A résztvevők – rövid előadások keretében – megismerhették egymás munkáját, azok eredményeit, a felmerülő problémákat. Megvitatták a tervezett felmérések módszereit és megismerhették az online adatbázisok fejlesztése során alkalmazott technológiákat.



Nagy Károly, az MME Monitoring Központjának munkatársa előadást tart

.



További előadások.....




....és a hallgatók


A nyitórendezvény után hamarosan megkezdődnek a terepi madárszámlálások, melynek során önkéntesek járják majd az érintett nyolc megye felmérésre kijelölt területeit.

Ha Ön jól ismeri a madarakat, s szeretne bekapcsolódni a felmérésekbe, keresse meg a projekt vezetőit, s önkéntes munkájával támogassa a határokon átnyúló együttműködést!


További információk:

Görögh Zoltán
Projektmenedzser
Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület
gorogh.zoltan@mme.hu

szakmai kérdésekben

Nagy Károly
Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület
nagy.karoly@mme.hu

a romániai oldalon

Nagy H. Beáta
Erdélyi Kárpát Egyesület Szatmárnémeti
nagy.beata@gmail.com







Személyi jövedelemadó 1% felajánlásával nélkülözhetetlen
segítséget nyújthat madárvédelmi munkánkhoz!

A rendelkezéshez szükséges adószámot és
tájékoztatást is tartalmazó nyilatkozatot

letöltheti
itt >>

Köszönjük!


Kapcsolódó hírek

A kakukk éneklő egyedeinek megfigyelési valószínűsége az év folyamán (forrás: MME Monitoring Központ)

A népi mondás szerint Péter-Pálkor, azaz június 29-én elhallgat a kakukk. Februárban írtunk arról, hogy a másik népi mondás szerint megszólal-e Zsuzsanna napján a pacsirta. Most megnéztük a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Monitoring Központjának adatait a kakukkolásról is.

Az MME Ritkaságvadász Szakosztálya 2023. április 29-én ismét megszervezte a Skywatching Day-t. A rendezvény ismét az égrenézésről szólt: a madarászok egy-egy, jó panorámájú ponton figyelték az eget, várva és regisztrálva az átrepülő madarakat.

Tájékoztatunk titeket, hogy június 21-én rajtunk kívül álló technikai ok miatt zárva tart az MME központi irodája és az MME Bolt. Megértéseteket köszönjük!