Most dől el az európai természetvédelem sorsa

Európa országaiból folyamatosan érkeznek Brüsszelbe azok az aktivisták, akik követelik az Európai Bizottságtól, hogy ne támadja a természetvédelmi törvényeket, hanem inkább segítse betartatásukat.

Aktivisták nyújtják át Karmenu Velának, a környezetpolitikáért felelős EU biztosnak a "Riadólánc a természetért" kampány során összegyűlt aláírásokat (Fotó: BirdLife Europe)

Természetvédelmi szakemberek, politikusok és szakmai szervezetek képviselői részvételével ezekben a percekben folyik az a konferencia, mely része az Európai Bizottság által kezdeményezett Madárvédelmi- és Élőhelyvédelmi Irányelvek felülvizsgálati folyamatának.

Karmenu Vella, környezetpolitikáért felelős EU biztos fogja bemutatni a természetvédelmi törvények eddigi legátfogóbb, hónapok óta folyó vizsgálatainak eredményeit, melyeket az egyes országok küldötteivel, civil szervezetek képviselőivel és az EP képviselőkkel is megtárgyal majd.

Az európai természetvédelmi szervezetek és hazai képviselőik, a WWF Magyarország, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület, és a Magyar Természetvédők Szövetsége kezdetektől aggodalommal figyelik a folyamatot. A jelenlegi gazdasági és politikai erőtérben a felülvizsgálat egyet jelent a szabályozás gyengítésével, aminek beláthatatlan következményei lehetnek Európa természeti értékeire, és alááshatják az eddig elért eredményeket.

Ám amióta a vizsgálat és a nyílt konzultáció elkezdődött, több mint félmillió ember – 520 325 aláíró –kérte arra a Bizottságot, hogy a természetvédelmi irányelvek fenntartásával és alkalmazásával védjék a természetet. Ez az EU-s társadalmi konzultációk történetében a legmagasabb válaszadási arány.

Az elmúlt hónapban 9 ország környezetvédelmi minisztere levélben fordult a Bizottsághoz, melyben a törvények hatásosabb betartatására és nem gyengítésükre szólítanak fel. A héten Görögország is csatlakozott, így már 10 európai ország áll az Irányelvek mellett.

Az Európai Parlament novemberben bemutatott EU Biodiverzitási Stratégia vázlatában is kiemeli a természetvédelmi irányelvek fontosságát.

Ariel Brunner, a BirdLife Europe szakpolitikai vezetője elmondta: „A felülvizsgálat eredményei kristálytiszták – a Madárvédelmi- és Természetvédelmi Irányelvek megfelelnek a követelményeknek, semmi szükség az összevonásukra és modernizálásukra. A Bizottság által kiadott előzetes eredmények egyértelműen megmutatják, hogy mi is az igazi probléma: a betartatás egyenetlensége, a fedezethiány, és az olyan ellentmondásos politikák hatása, mint pl. az EU agrárpolitikája.”

A Nature Alert (Magyarországon „Riadólánc a természetért” néven futott) kampányban résztvevő civil szervezetek (BirdLife Europe, Friends of the Earth és a WWF) aktivistái a konferencia helyszínén hívják fel a figyelmet az eseményre és a felszólalók is elmondhatják álláspontjukat.

A Bizottság javaslata a természetvédelmi törvényekkel kapcsolatban 2016 júniusában várható.
 

Kapcsolódó hírek

A kakukk éneklő egyedeinek megfigyelési valószínűsége az év folyamán (forrás: MME Monitoring Központ)

A népi mondás szerint Péter-Pálkor, azaz június 29-én elhallgat a kakukk. Februárban írtunk arról, hogy a másik népi mondás szerint megszólal-e Zsuzsanna napján a pacsirta. Most megnéztük a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Monitoring Központjának adatait a kakukkolásról is.

Az MME Ritkaságvadász Szakosztálya 2023. április 29-én ismét megszervezte a Skywatching Day-t. A rendezvény ismét az égrenézésről szólt: a madarászok egy-egy, jó panorámájú ponton figyelték az eget, várva és regisztrálva az átrepülő madarakat.

Tájékoztatunk titeket, hogy június 21-én rajtunk kívül álló technikai ok miatt zárva tart az MME központi irodája és az MME Bolt. Megértéseteket köszönjük!