Nemzetközi összefogással a rétisasokért a Duna-völgyében

Nyolc Duna-völgyi ország 13 nemzeti parkját érinti az a 2009-2012 között zajló, Európai Regionális Fejlesztési Alap (ERFA) támogatású Duna-parkok (Danubeparks) program, melynek egyik központi elemét az ártéri erdőkhöz és a vizes élőhelyekhez kötődő, zászlóshajó-faj rétisasok védelme képezi. A Németországtól Romániáig húzódó Duna-menti országok 50 szakembere vett részt azon a konferencián, amit 18-19-én tartottak Tolna megyében, Szekszárdon.

Rétisas (Fotó: Simay Gábor).


A program által érintett területen mintegy 1.200 rétisas él, ezek közül megközelítően 20% a folyó közvetlen közelében. Magyarország fokozott védelmi intézkedéseinek köszönhetően a "legrétisasosabb" országok között szerepel, hiszen napjainkban az ismert költőpárjaink száma 236. Összehasonlításként, a szomszédos Ausztriában 13-15, Szlovákiában eközben csak 8 egyedet sikerült megfigyelni.

A rétisas adatbázisba feltöltött adatok 2011-ben (Forrás: MME Monitoring Központ - Nagy Zsolt).
A projekt keretében eddig feltöltött 2011. évi rétisas fészkelési
adat eloszlása (Forrás: MME Monitoring Központ - Nagy Zsolt).


Nemzeti parkjaink és a program egészének sasvédelmi törekvéseit alapvetően segíti az Duna-Dráva Nemzeti Park, a projekt hazai vezetőjének felkérésére Egyesületünk által kidolgozott és működtetett internetes adatbázis oldal, ami a sasmegfigyelési adatok feltöltését és az adatok elemzését egyaránt lehetővé teszi.

Az adatbázis fogadtatása a rétisas-védelmi szakemberek körében igen kedvező volt, hiszen ezzel olyan eszközt kaptak a kezükbe, mely segíti a faj védelme érdekében tett gyors és hatékony együttműködést. A Danubeparks projekt végrehajtása során a természetvédők eddig csaknem 1.500 fészkelési és több mint 500 megfigyelési adatot töltöttek fel. Ezek alapján egy informatív, Google Map alapú térképen tekinthető meg a rétisas fészkelések és megfigyelések területi eloszlása. Az adatbázis alkalmas az európai színes gyűrűvel megjelölt sasok nyomon követésére is, amennyiben az érdeklődő madarászok rögzítik egy-egy ilyen gyűrűvel megjelölt rétisas megfigyeléséről szóló információkat. A konferencia résztvevői számos hasznos ötletet adtak az adatbázis további fejlesztéséhez, és további európai országok tervezik adataik feltöltését. További részletek a konferenciáról >>


http://whitetailedeagle.mme.hu rétisas adatbázis
oldal képernyőképe.






Köszönjük, hogy egy százalék felajánlásával az MME madárvédelmi munkáját támogatta!



Kapcsolódó hírek

A kakukk éneklő egyedeinek megfigyelési valószínűsége az év folyamán (forrás: MME Monitoring Központ)

A népi mondás szerint Péter-Pálkor, azaz június 29-én elhallgat a kakukk. Februárban írtunk arról, hogy a másik népi mondás szerint megszólal-e Zsuzsanna napján a pacsirta. Most megnéztük a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Monitoring Központjának adatait a kakukkolásról is.

Az MME Ritkaságvadász Szakosztálya 2023. április 29-én ismét megszervezte a Skywatching Day-t. A rendezvény ismét az égrenézésről szólt: a madarászok egy-egy, jó panorámájú ponton figyelték az eget, várva és regisztrálva az átrepülő madarakat.

Tájékoztatunk titeket, hogy június 21-én rajtunk kívül álló technikai ok miatt zárva tart az MME központi irodája és az MME Bolt. Megértéseteket köszönjük!