Füleskuvik Budapesten, egy rákoshegyi utcában

Egyetlen vonuló baglyunk, az álcázó kéregmintás miniatűr füleskuvik az elmúlt évtizedekben gyakori költőfajunkká vált. Míg az 1980-as években a Szekszárdi-dombságban és a Tihanyi-félszigeten lehetett rájuk bizton számítani, ma már szinte bárhol, akár a főváros belterületén is előfordulhatnak.

Füleskuvik (Otus scops) a lombok között (Fotó: Orbán Zoltán).

 

Tegnap délután Budapest XVII. kerületében, Rákoshegyen, a Petőfi utcában sikerült lencsevégre kapni egy alig három méter magasan, a lombok sűrűjében "nappalozó" példányt. A lakók eddig nem hallották ennek a kis bagolynak melankolikus füttyét, így még nem biztos, hogy egy itt megtelepedő költőpár egyik tagját láttuk, előfordulhat, hogy átvonuló madárral volt dolgunk. 

Füleskuvik (Otus scops) a lombok között (Fotó: Orbán Zoltán).
A sűrű lombrengetegben szinte észrevehetetlenül bújik
meg ez a kis bagoly, ...


... ami véletlenül, egy éneklő zöldike keresése közben került szem elé.
(Fotó, videó: Orbán Zoltán).



 
Orbán Zoltán
 

Kapcsolódó hírek

A kakukk éneklő egyedeinek megfigyelési valószínűsége az év folyamán (forrás: MME Monitoring Központ)

A népi mondás szerint Péter-Pálkor, azaz június 29-én elhallgat a kakukk. Februárban írtunk arról, hogy a másik népi mondás szerint megszólal-e Zsuzsanna napján a pacsirta. Most megnéztük a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Monitoring Központjának adatait a kakukkolásról is.

Az MME Ritkaságvadász Szakosztálya 2023. április 29-én ismét megszervezte a Skywatching Day-t. A rendezvény ismét az égrenézésről szólt: a madarászok egy-egy, jó panorámájú ponton figyelték az eget, várva és regisztrálva az átrepülő madarakat.

Tájékoztatunk titeket, hogy június 21-én rajtunk kívül álló technikai ok miatt zárva tart az MME központi irodája és az MME Bolt. Megértéseteket köszönjük!