Véget ért a 22. Sasriasztó

Az MME Ragadozómadár-védelmi Szakosztálya és a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság 2011. szeptember 9. és 11. között 22. alkalommal szervezte meg „Sasriasztó” elnevezésű szakmai találkozóját a Vásárhelyi- és Csanádi-pusztákon. Az idén négy ország (Magyarország, Románia, Szerbia és Szlovákia) 13 természetvédelmi szervezete részéről összesen 80 szakember képviseltette magát.

Sasriasztó 2011 (fotó: Bagyura János)


A baráti találkozó, melyen az MME Ragadozómadár-védelmi Szakosztályának tagjai mellett, a ragadozómadár-védelemben tevékenykedő természetvédelmi szervezetek (nemzeti parkok, hazai és külhoni természetvédő civil szervezetek) aktív tagjai vesznek részt, minden évben más és más terepi helyszínen kerül megrendezésre. A résztvevők száma évről évre észrevehetően gyarapodik.

Sasriasztó 2011 (fotó: Horváth Éva)
Az idei "Sasriasztón" 80 szakember vett részt (fotó: Horváth Éva)


A szakemberek kötetlen formában tudják megvitatni az adott év terepi munkájának tapasztalatait, érdekességeit, és a körülményektől függően a rendezvénynek otthont adó régió/szervezet egy-egy terepi kirándulás keretében is bemutatkozik. Idén a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság Kardoskúti Fehértó, illetve Csanádi-puszták tájegységét ismerhették meg az érdeklődők.

Sasriasztó 2011 (fotó: Bagyura János)
A találkozó résztvevői (fotó: Bagyura János)



Az első napon, pénteken este a Királyhegyesi-puszta kékvércse-gyülekezőjén láthattak több, mint száz felköröző, kavargó kék vércsét, ami azonnal megalapozta a baráti összejövetel hangulatát. Szombaton az egész napos terepbejáráson előbb megismerkedtek a Vásárhelyi-pusztán 17 éve folyó kékvércse-telepítési programmal és a hozzá kapcsolódó, a nemzeti park által végzett területkezelési, gazdálkodási tevékenységekkel, délután pedig alkalmuk volt gyönyörködni a meleg légáramlatokkal szép számban felköröző pusztai ölyvekben, parlagi sasokban és kígyászölyvekben. Az utolsó napon, vasárnap, a már hazafelé tartó kollégáknak a Csanádi-puszták jellegzetes területeit mutattuk be, levezető terepbejárás keretében. A három nap alatt a társaság 1 barna kányát, 28(!) pusztai ölyvet, 10 parlagi sast, 7 békászó sast, 4 kígyászölyvet, 2 hamvas rétihéját és 2 kerecsensólymot látott.

Sasriasztó 2011 (fotó: Bagyura János)
A program fontos elemei a madarásztúrák (fotó: Bagyura János)


A társaság nevében szeretnénk utólag is külön megköszönni Viszló Levente, Feldhoffer Attila és Bereczky Attila mesterszakácsaink ínycsiklandó remekeit, és a Tátorján együttesnek a szombat esti zenei élményt!








Köszönjük, hogy egy százalék felajánlásával az MME madárvédelmi munkáját támogatta!


Solt Szabolcs
A fenti kis képen a 2011-es Sasriasztó résztvevői láthatók
(fotó: Bagyura János)

Kapcsolódó hírek

A kakukk éneklő egyedeinek megfigyelési valószínűsége az év folyamán (forrás: MME Monitoring Központ)

A népi mondás szerint Péter-Pálkor, azaz június 29-én elhallgat a kakukk. Februárban írtunk arról, hogy a másik népi mondás szerint megszólal-e Zsuzsanna napján a pacsirta. Most megnéztük a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Monitoring Központjának adatait a kakukkolásról is.

Az MME Ritkaságvadász Szakosztálya 2023. április 29-én ismét megszervezte a Skywatching Day-t. A rendezvény ismét az égrenézésről szólt: a madarászok egy-egy, jó panorámájú ponton figyelték az eget, várva és regisztrálva az átrepülő madarakat.

Tájékoztatunk titeket, hogy június 21-én rajtunk kívül álló technikai ok miatt zárva tart az MME központi irodája és az MME Bolt. Megértéseteket köszönjük!