Szárnyak nélkül is repül. Mi az?

Bár a repülésről elsőre mindenkinek a madarak jutnak eszébe, más állatfajok is meghódították már a levegőt. Jól ismert tény, hogy a denevérek, rovarok is rendelkeznek szárnnyal így ők is képesek repülni, sőt vannak olyan fajok, melyek siklásra képesek egy bőrlebernyeg segítségével, mely az első és hátsó láb között feszül.

Sárgalábú sirály (fotó: Orbán Zoltán)


Ám van olyan állatfaj (nem is egy) melynek nincs szárnya, sem bőrlebernyege mégis tud repülni, sőt egyes megfigyelések szerint 2000 méter magasra is felemelkedhet.


Melyek ezek az állatok? >>







Köszönjük, hogy egy százalék felajánlásával az MME madárvédelmi munkáját támogatta!


Kincses László
A felső kis képen sárgalábú sirály látható
(fotó: Orbán Zoltán)

Kapcsolódó hírek

A kakukk éneklő egyedeinek megfigyelési valószínűsége az év folyamán (forrás: MME Monitoring Központ)

A népi mondás szerint Péter-Pálkor, azaz június 29-én elhallgat a kakukk. Februárban írtunk arról, hogy a másik népi mondás szerint megszólal-e Zsuzsanna napján a pacsirta. Most megnéztük a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Monitoring Központjának adatait a kakukkolásról is.

Az MME Ritkaságvadász Szakosztálya 2023. április 29-én ismét megszervezte a Skywatching Day-t. A rendezvény ismét az égrenézésről szólt: a madarászok egy-egy, jó panorámájú ponton figyelték az eget, várva és regisztrálva az átrepülő madarakat.

Tájékoztatunk titeket, hogy június 21-én rajtunk kívül álló technikai ok miatt zárva tart az MME központi irodája és az MME Bolt. Megértéseteket köszönjük!