25 önkéntes dolgozott a haragossikló megőrzéséért

Az MME Kétéltű- és Hüllővédelmi Szakosztálya élőhelykezelési akciót hirdetett március első hétvégéjére a Budaörs melletti Farkas-hegyre, a veszélyeztetett haragossikló egyik élőhelyére. A program célja az volt, hogy a korábban kivágatott feketefenyő ágakat lehordják a területről lehetővé téve a gyepvegetáció regenerálódását.

KhVSZ logó


A 25 önkéntes kitartóan hordta a gallyakat és a nehéz törzseket is. A nap során a kivágott fenyők nagy részét sikerült lehordaniuk a sziklagyepről, majd az erdőszegélyben több ponton felhalmozva búvó- és tojásrakóhelyeket alakítottak ki belőlük.

KhVSZ élőhelykezelés (fotó: Babocsay Gergely)
A sziklagyep a haragossiklónak és a pannongyíknak is otthon ad


A fenyők letermeléséhez szükséges engedélyek megszerzése érdekében Szabó Péter, a PP Budapesti Erdészetének erdőgondnoka járt közre. A Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóságról Novák Adrián természetvédelmi őr felügyelte a munkát, de ő maga is ugyanúgy cipelte a gallyakat, mint minden önkéntes.

KhVSZ élőhelykezelés (fotó: Babocsay Gergely)
A gallyakat csatárláncban adták egymásnak,
hogy ne kelljen sokat taposni a gyepet.

.

KhVSZ élőhelykezelés (fotó: Babocsay Gergely)
A programot csirkemájas zsíros kenyér és pörkölt is színesítette.


A gyep regenerációja még évekig el fog tartani, mégis fontos lépés volt a szombati esemény a haragossikló védelme szempontjából. A munkát a jövőben is folytatni szeretnék, a cél egy kiterjedt haragossikló-élőhely kialakítása a főváros közvetlen szomszédságában.

KhVSZ élőhelykezelés (fotó: Babocsay Gergely)
Az önkéntesek (Fotók: Babocsay Gergely)


Minden résztvevőnknek és segítőnknek köszönet a szombati munkáért!




Személyi jövedelemadó 1% felajánlásával nélkülözhetetlen
segítséget nyújthat madárvédelmi munkánkhoz!

A rendelkezéshez szükséges adószámot és
tájékoztatást is tartalmazó nyilatkozatot

letöltheti
itt >>

Köszönjük!






Babocsay Gergely, Szász Péter
A fenti kis képen az önkéntesek láthatók munka közben
(Fotó: Babocsay Gergely)

Kapcsolódó hírek

A kakukk éneklő egyedeinek megfigyelési valószínűsége az év folyamán (forrás: MME Monitoring Központ)

A népi mondás szerint Péter-Pálkor, azaz június 29-én elhallgat a kakukk. Februárban írtunk arról, hogy a másik népi mondás szerint megszólal-e Zsuzsanna napján a pacsirta. Most megnéztük a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Monitoring Központjának adatait a kakukkolásról is.

Az MME Ritkaságvadász Szakosztálya 2023. április 29-én ismét megszervezte a Skywatching Day-t. A rendezvény ismét az égrenézésről szólt: a madarászok egy-egy, jó panorámájú ponton figyelték az eget, várva és regisztrálva az átrepülő madarakat.

Tájékoztatunk titeket, hogy június 21-én rajtunk kívül álló technikai ok miatt zárva tart az MME központi irodája és az MME Bolt. Megértéseteket köszönjük!