Méheken élősködő fürkészdarázs az MME Központi Irodájában

Érdekes megfigyeléseket tehetnek azok, akik a Madárbarát kertjüket darázsgarázzsal is felszerelik. Az MME Központi Irodájában lévő kifúrt farönköt ma például egy fürkészdarázs kereste fel, hogy petéit egy magányos méh által betapasztott járatba juttassa, élősködve annak lárváin vagy elfogyasztva a bent raktározott táplálékát.

Fürkészadarázs (fotó: Szász Péter)


A szakszóval parazitoid fürkészdarázs - kifinomult érzékszerveinek köszönhetően - olyan lakott járatba juttatja petéit, amelyben azok előbb kelnek ki, mint a méhek utódai kirepülnének. Léteznek olyan, úgynevezett szuperparazitoid fürkészek is, amelyek parazitiod darazsak lárváiban nevelkednek. Az ilyen fajok gazdaspecifikusak, tehát adott darázsfaj kizárólag egy bizonyos másik faj lárvájában nevelkedik fel.

Fürkészadarázs (fotó: Ács László)
Megfigyelhető a fürkészdarázs hosszú, tőrszerű tojócsöve
(fotó: Ács László)


{youtubejw width="460"}6wHjkVmVix8{/youtubejw}
A darázs apró mozdulatokkal döfi át a fát
(videó: Szász Péter)


A darázsgarázs egy olyan 3-10 mm átmérőjű, 10-100 mm mély csőszerű üregeket, furatokat tartalmaó farönk, melyekbe az ilyen élőhelyet kedvelő rovarok virágport (például a kőműves méhek) vagy megbénított pókokat, hernyókat (például a fürkészdarazsak) hordanak, majd erre a táplálék raktárra petéznek, végül sárral lezárják a bejáratot. Így a kikelő lárvák biztonságban növekedhetnek fel, majd a bábból kikelést követően kirágva magukat a sárdugón, megkezdhetik önálló felnőtt életüket.

Fürkészadarázs (fotó: Orbán Zoltán)
Sárfalat építő méh (fotó: Orbán Zoltán)


Darázsgarázsokat az etetési időszak befejeztével, március végén érdemes készíteni és kihelyezni. Ezt követően meg fognak lepődni azon, hogy a költőlyukakat kereső rovarok akár órákon belül felfedezik és el is kezdik ezeket belakni.


Kapcsolódó oldalak






Köszönjük, hogy egy százalék felajánlásával az MME madárvédelmi munkáját támogatta!


Nagy Dénes, Orbán Zoltán, Szász Péter
A fenti kis képen fürkészdarázs látható
(fotó: Szász Péter)

Kapcsolódó hírek

A kakukk éneklő egyedeinek megfigyelési valószínűsége az év folyamán (forrás: MME Monitoring Központ)

A népi mondás szerint Péter-Pálkor, azaz június 29-én elhallgat a kakukk. Februárban írtunk arról, hogy a másik népi mondás szerint megszólal-e Zsuzsanna napján a pacsirta. Most megnéztük a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Monitoring Központjának adatait a kakukkolásról is.

Az MME Ritkaságvadász Szakosztálya 2023. április 29-én ismét megszervezte a Skywatching Day-t. A rendezvény ismét az égrenézésről szólt: a madarászok egy-egy, jó panorámájú ponton figyelték az eget, várva és regisztrálva az átrepülő madarakat.

Tájékoztatunk titeket, hogy június 21-én rajtunk kívül álló technikai ok miatt zárva tart az MME központi irodája és az MME Bolt. Megértéseteket köszönjük!