Kék vércse védelmi LIFE+ program első szakmai találkozója

A Heves megyei Tarnaszentmiklóson tartotta első szakmai találkozóját a ’A kék vércse védelme a Kárpát-medencében ’ LIFE+ program. A Bükki Nemzeti Park Igazgatóság szervezésében, több mint 50 meghívott szakértő részvételével zajló rendezvény keretében előadásokkal és a terepi munkát bemutató programokkal indult a tervek szerint évente kétszer megrendezésre kerülő eseménysorozat.

Grédics Szilárd a BNPI igazgatója megnyitó beszédét tartja (Fotó: Szenczi Péter)

A terepi programok között szerepelt a kezelési területek megtekintése, a kezelések hatását követő monitoring módszerek bemutatása és néhány, a közelben kikelt fiatal kék vércse gyűrűzése is.

A Hevesi Síkon és Kardoskút térségében elindult vizsgálatok célja, hogy különböző kaszálási és legeltetési módszerek hatásait vizsgálja kék vércsék által jellemzően használt élőhely típusokban. A felmérések követik a kezelések hatásait a területek minőségére, elsősorban a vércsék számára hozzáférhető táplálék mennyiségi és időbeli eloszlására. Ennek érdekében a táplálékbázist jelentő állatcsoportok folyamatos monitorozása valósul meg.

Az előadások után terepi bemutató következett
Az előadások után terepi bemutató következett


Az első alkalommal rendezett találkozón elsősorban nemzeti parki szakemberek, kutatóintézetek és civil szervezetek munkatársai vettek részt, de a tervek szerint a következő rendezvények a helybeli gazdálkodóknak szólnak majd. A LIFE+ program célja ugyanis olyan, természetvédelmi szempontokat is figyelembe vevő mezőgazdasági módszerek elterjesztése, amelyek nagyban elősegítik a kék vércsék megtelepedését, élőhelyük megőrzését illetve javítását.



Idei fiatalok gyűrűzése a közeli kolóniák megtekintése közben.


További képek az eseményról a program Facebook oldalán >>


MME adhat vonal: 13600/40
Hívásával 250 Ft-tal támogatja az MME madárvédelmi munkáját.
Köszönjük!








Az MME 'A kék vércse védelme a Kárpát-medencében' programját az Európai

Unió LIFE alapja támogatja (LIFE11/NAT/HU/000926).

A projektben az MME partnerei: A Bükki és Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóságok,

a Magyar Természettudományi Múzeum, a Szlovák Ragadozómadár-védelmi Egyesület

és Szlovákia Természetvédelmi Hivatala

www.falcoproject.eu


Kapcsolódó hírek

A kakukk éneklő egyedeinek megfigyelési valószínűsége az év folyamán (forrás: MME Monitoring Központ)

A népi mondás szerint Péter-Pálkor, azaz június 29-én elhallgat a kakukk. Februárban írtunk arról, hogy a másik népi mondás szerint megszólal-e Zsuzsanna napján a pacsirta. Most megnéztük a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Monitoring Központjának adatait a kakukkolásról is.

Az MME Ritkaságvadász Szakosztálya 2023. április 29-én ismét megszervezte a Skywatching Day-t. A rendezvény ismét az égrenézésről szólt: a madarászok egy-egy, jó panorámájú ponton figyelték az eget, várva és regisztrálva az átrepülő madarakat.

Tájékoztatunk titeket, hogy június 21-én rajtunk kívül álló technikai ok miatt zárva tart az MME központi irodája és az MME Bolt. Megértéseteket köszönjük!