2004-06-16 00:00
A gólyák, hogy egészen pontosak legyünk a fehér gólyák (mert él nálunk fekete gólya is!), valamikor a nagy fák, sziklafalak fészkelő madarai voltak. Táplálékukat a mocsaras, vizes területeken keresték. Az elmúlt néhány száz évben beköltöztek az emberi településekre, a régi fajta széles kéményekre, nádtetőkre kezdték el építeni fészkeiket. A modern épületek cseréptetőin, keskeny kéményein nem férnek el hatalmas fészkeik, így kénytelenek voltak átköltözni a villanyoszlopokra. Ott azonban a gólyafészkek alatt leszakadhatnak a vékony vezetékek, áramütést szenvedhetnek a madarak. Az ember a gólyák, és más madarak kedvenc területeit is átalakította. A szántóföldeken az ember számára fontos élelem terem - a madarak viszont éppen táplálékszerző helyeiket vesztették el.
Vagyis a "gólyahelyzet" nem éppen rózsás! Ötven-hatvan évvel ezelőtt 15-16 ezer pár gólya fészkelt Magyarországon, ma csak ennek harmada, 5000-5500 lakott fészek található.
A madarászok az idei évben egész Európában megszervezik a fehér gólyák fészkeinek számlálását. Az összegyűlt adatok segítenek majd abban, hogy pontosabban ismerjük a madarakat, tudjuk mit kell tenni védelmük érdekében.
Kíváncsi rá, hány gólya él Magyarországon?
Ha igen, segítsen megszámlálásukban!
Magyarországon már kilenc alkalommal sor került a fehér gólyák állományfelmérésére. Először 1941-ben, utána 1958, 1963, 1968, 1974, 1979, 1984, 1989, 1994 és 1999 következett. A cenzusra azért van szükség, hogy megismerjük az állomány nagyságának változásait és a csökkenést okozó tényezőket. Ez a sikeres védelmi munka alapja. Az idei év ismét a gólyaszámlálás éve, s a munkában Ön is segíthet / Te is segíthetsz!
Mit kell tenni?
Ha gólyafészket találunk, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesülettől (MME) beszerezhető gólyafelmérő lapot ki kell tölteni és visszaküldeni az MME címére. Ha több fészket is ismerünk, a felmérőlap fénymásolható. Akár külön, üres lapra írva is meg lehet válaszolni a kérdéseket. A következő adatokra van szükségünk: a gólyafészek címe (például település, utca, házszám), mire épült a fészek (fa, kémény, villanyoszlop), van-e fészektartó-állvány, foglalta-e gólya a fészket, magányos gólya vagy gólyapár telepedett-e meg, hány fiókát nevelt a pár?
Gólyafészek-felmérő lapot levélben, e-mailben vagy telefonon is kérhető a Madártani Egyesülettől, de le is tölthető az MME honlapjáról! A felmérést július első felében érdemes elvégezni, amikor a fiókák már nagyok, állnak a fészekben és könnyen megszámolhatók.
Ön is segítheti a gólyák védelmét!
A segítséget a gólyák nevében is köszönjük!
További információ:
Letölthető gólyafészek-felmérő lap | Letölthető sajtófotók