Elsőként hagyta el Magyarországot „Pöstény” az idén jeladóval megjelölt gólyafiókák közül

Pöstény 2013. augusztus 1-én került jeladóval elengedésre a Szécsény melletti Pösténypusztán található fészke közelében, ahová még napokig visszajárt testvéreivel. A fehér gólyákat a „Magyarország - Szlovákia Határon Átnyúló Együttműködés Operatív Program 2007-2013” támogatásával zajló „Madárvédelem és kutatás határok nélkül” című projekt keretében jelöltük meg GPS-GSM típusú jeladókkal, melyek sms-ben küldik számunkra el a gólyák aktuális koordinátáit.


2013.08.08-án hagyta el a fészket és ezzel együtt Szécsény város külterületét. Az Ipoly-völgyön északra tartva egészen Vilkéig vonultak, ahol csapatával magasfeszültségű oszlopokon éjszakáztak. Másnap a közeli sóderbánya homokkupacain gyülekeztek, ahol kiderült, hogy egy másik jeladós gólya is van a csapatban, a projektünk keretében az Aggteleki-karszt szlovákiai oldalán Jabloncán, a BirdLife Szlovákia által megjelölt fióka.


Pöstény Ipolytarnóc közelében (Fotó: Papp Ferenc)
Dejtári gólya Ipolytarnóc közelében (Fotó: Papp Ferenc)


A hajnali gyülekezés után a határt átlépve Ipolytarnóc külterületén a Vatai-féle kaszálón táplálkoztak. A 37 fős csapatban a 6 öreg gólya mellett idén kelt fiatalok voltak, főként az Ipoly völgyéből. Gyűrűik alapján sikerült azonosítanunk, a két jeladós mellett ipolyvecei, pataki, dejtári, ipolytarnóci és egy másik fészekaljból származó pösténypusztai gólyát is, egy szlovák gyűrűs gólya kódja is leolvasásra került. A csapat 10:30 előtt tovább állt és megkezdte a vonulását délkelet felé. A vonulási útvonal a Dobroda-völgy, Salgótarján, Mátrát északról kerülve a Zagyva-völgy és a Tarna-völgyön keresztül haladt az Alföldre, itt a két jeladós útja elvált és a pöstényi gólya a Borsodi-Mezőségbe, míg a jabloncai gólya Hortobágyra ment.



Pöstény és a jabloncai gólya útvonala (forrás: http://satellitetracking.eu)


Pöstény Mezőcsáton éjszakázott, majd másnap csapattal együtt Tiszacsegére a Hortobágyi Nemzeti Park északi területére ment át. Itt újra találkoztak a jabloncai jeladós gólyával. Vasárnap hajnalban ismét sikerült leolvasni 17 példányos csapatban Pöstény és társainak gyűrűit, melyek közt szécsényfelfalui, szügyi, ipolyvecei, pilinyi és szlovákiai gólyákat azonosítottunk. A csapat 11 óra után hagyta el a Hortobágyot és meg sem állt Retyezátig, a Kárpátok lábainál Déva alatt Magyarbrettyén éjszakáztak. Reméljük holnap továbbhaladnak távoli Afrikai céljuk felé.

A jeladós gólyáink útját és más telemetriával jelölt madarakat a http://satellitetracking.eu oldalon követhetik. Pöstény vonulása ezen a linken keresztül érhető el: http://satellitetracking.eu/inds/showmap/?check_109=109

A vonulásról és a projektünkről a http://kuvik.eu, oldalon, illetve az itt megtalálható blogon keresztül tájékozódhatnak http://kuvik.eu/blog.



MME adhat vonal: 13600/40
Hívásával 250 Ft-tal támogatja az MME madárvédelmi munkáját.
Köszönjük!







A gólyák jeladós nyomkövetése a „Madárvédelem és kutatás határok nélkül” (HUSK/1101/2.2.1/0336) projekt keretében, a „Magyarország - Szlovákia Határon Átnyúló Együttműködés Operatív Program 2007-2013” támogatásával valósul meg.

Kapcsolódó hírek

A kakukk éneklő egyedeinek megfigyelési valószínűsége az év folyamán (forrás: MME Monitoring Központ)

A népi mondás szerint Péter-Pálkor, azaz június 29-én elhallgat a kakukk. Februárban írtunk arról, hogy a másik népi mondás szerint megszólal-e Zsuzsanna napján a pacsirta. Most megnéztük a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Monitoring Központjának adatait a kakukkolásról is.

Az MME Ritkaságvadász Szakosztálya 2023. április 29-én ismét megszervezte a Skywatching Day-t. A rendezvény ismét az égrenézésről szólt: a madarászok egy-egy, jó panorámájú ponton figyelték az eget, várva és regisztrálva az átrepülő madarakat.

Tájékoztatunk titeket, hogy június 21-én rajtunk kívül álló technikai ok miatt zárva tart az MME központi irodája és az MME Bolt. Megértéseteket köszönjük!