2013-11-13 17:43
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) kékvércse-védelmi programjának munkatársai az Európai Unió LIFE és LIFE+ támogatásának is köszönhetően világviszonylatban is élen járó tapasztalatokat szereztek a vércsék kutatásában, a madarak befogásában és műholdadós jelölésében az elmúlt években. Ezért kaptuk a nemzetközi felkérést, hogy utazzunk ki az északkelet-indiai Nágaföldre és műholdas adóval szereljünk fel amuri vércséket.
Ezt követően a további feladatunk, hogy az adók által sugárzott adatokat rendszeresen frissített műholdas térképeken osszuk meg az MME által működtetett satellitetracking.eu honlapon, hogy a nemzetközi ragadozómadár-védelmi közösség és a madárbarátok élőben követhessék a vércsék vonulási útvonalát Indiából Dél-Afrikáig.
Éjszakázni érkező amuri vércsék Pangti falu mellett (Fotó: Fehérvári Péter). |
Az amuri vércsékhez megszólalásig hasonlító, Magyarországon is fészkelő kék vércsék ősszel a rokonaikhoz hasonlóan csapatosan éjszakáznak - bár ennek nagyságrendje meg sem közelíti a trópusokon tapasztaltakat (Videó: Orbán Zoltán). |
Időközben a helyi szervezetek az indiai kormány Vadvilág Megőrzési Intézetének vezetésével (WI) óriási sikert értek el; Pangti, Asha és Sungro falvak vezetői (ahol a legtöbb madarat befogták) megállapodtak, hogy a továbbiakban illegálisnak ismerik el az amuri vércsék vadászatát és befogását az általuk irányított területen.
"Naga", a műholdas adóval felszerelt öreg hím amuri vércse (Fotó: Solt Szabolcs). |
Az MME és a Magyar Természettudományi Múzeum (MTM) két kutatója 2013. november 2–10 között járt a térségben és a helyi lakossággal és a hatóságokkal együttműködve befogott 30 amuri vércsét, melyek közül egy öreg hímet („Naga”) és kér öreg tojót („Wokha” és „Pangti”) műholdas jeladóval, 25 további egyedet pedig színes gyűrűvel jelöltek meg, majd engedtek szabadon. Kollégáink úti beszámolóját itt olvashatja >>.
Természetvédelmi és vonuláskutatási szempontból az elkövetkező napok, hetek és hónapok lesznek igazán izgalmasak, amikor a madarak már működő adóinak köszönhetően lépésről lépésre követhetjük vonulási útvonalukat, a telelőterületen végzett mozgásukat, majd a tavaszi visszaútjukat a szintén alig ismert ázsiai költőterületekre.
A "Naga" nevű amuri vércse vonulási helyzete az MME satellitetracking.eu honlapjának 2013.11.13-ai adatai alapján (a madár adatlapjához katt a névre, nagyobb térképért pedig a képre). |
A "Pangti" nevű amuri vércse vonulási helyzete az MME satellitetracking.eu honlapjának 2013.11.13-ai adatai alapján (a madár adatlapjához katt a névre, nagyobb térképért pedig a képre). |
A "Wokha" nevű amuri vércse vonulási helyzete az MME satellitetracking.eu honlapjának 2013.11.13-ai adatai alapján (a madár adatlapjához katt a névre, nagyobb térképért pedig a képre). |
Azonban még a terepmunkának sincs vége! Dél-Afrikában madárvédők és madármegfigyelők várják a műholdas adóval és színes gyűrűvel jelölt „madarainkat”, hogy helyszíni megfigyelésekkel és fotókkal is dokumentálják a telelőterületen zajló életüket.
A program külföldi partnereinek honlap oldalait is elérheti itt >> |
Hívásával 250 Ft-tal támogatja az MME madárvédelmi munkáját. Köszönjük! |
Orbán Zoltán - Solt Szabolcs - Fehérvári Péter