Újra előkerült Zagyva, majd ismét elbújt a GSM tornyok elől

A Zagyva névre keresztelt fehér gólya az elmúlt másfél év alatt óriási mennyiségű adattal, immár több mint 11000 GPS koordinátával szolgált tartózkodási helyéről. Az elmúlt időszakban viszont nem kaptunk sms-t a jeladójától négy héten át, ami az eddigi leghosszabb kimaradás volt.

Fehér gólya (Fotó: Lóki Csaba)

Nem kell rögtön aggódni, ha egy madár adatai nem frissülnek a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület madárvonulás–bemutató honlapján a http://satellitetracking.eu/, mert annak több oka is lehet. Az egyik, hogy a jeladós madár olyan helyen tartózkodik, ahol nincs „térerő”. Zagyvával is ez történt (mint korábban Tiszával), ugyanis miután április végén elhagyta Ugandát, Dél-Szudánban olyan helyen tartózkodott, ahonnan SIM kártyája nem tudott sms-ket küldeni a szakemberek számára.

Miután Dél-Szudánban „kipihente” magát a Fehér-Nílus partján, tovább vonult északnak és Szudánba érkezett. Itt meglátogatta a fővárost, Kartúmot, s a Nílus-völgyét követve Egyiptom felé vette az irányt. Port-Szudán magasságában valószínűleg rövidített, és a sivatagon keresztül átvágva folytatta útját a Vörös-tenger felé. Ellentétben a Nílus–völggyel, a sivatagban nincs GSM hálózat, ezért adója újra nem küld sms-ket. Kíváncsian várjuk, hol bukkan fel ismét Zagyva.

Zagyva útvonala nyomon követhető itt>>

A Zagyvával együtt telelő Karolína is jelenleg a Nílus völgyében tartózkodik. Míg Karolína fészektestvére, Natália már Törökországban, a Fekete-tenger partján nyaral, hasonlóan a szintén Anatóliában lévő Alexanderhez. Mozgásuk itt követhető nyomon >>

 

Háttér:

 

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület által vezetett „Madárvédelem és kutatás határok nélkül” projekt keretében több fehér gólyára került jeladó, melyek közül Zagyva szolgáltatta a legtöbb információt. Ezzel Zagyva nemcsak a gólyák, de az összes többi, korábban hasonló típusú készülékekkel megjelölt madárfaj egyedei között a legtöbb GPS pozíciót juttatta el a szakemberekhez.

Zagyvát 2012 augusztusában, fióka korában látták el jeladóval a Nógrád megyei Nemti község közelében, ekkor kapta nevét is. A fiatal madár szokatlan vonulási útvonalat követve Görögországon át Törökország déli részére repült, ahol első telét töltötte. 2013 tavaszán nem tért haza, hanem egész nyáron Kis-Ázsiában tartózkodott.

Ősszel csatlakozott a dél felé vonuló fehér gólyákhoz, és a Nílus-völgyét követve Szudánba érkezett, majd Csádig vonult, azután délkeletnek fordulva Szudánon, Dél-Szudánon, Etiópián és Kenyán keresztül megérkezett Tanzániába. Zagyva a kelet-afrikai országban töltötte a tél nagy részét.

http://www.mme.hu/fel_ev_utan_ujra_jelentkezett_tisza_a_golya

Kapcsolódó hírek

A kakukk éneklő egyedeinek megfigyelési valószínűsége az év folyamán (forrás: MME Monitoring Központ)

A népi mondás szerint Péter-Pálkor, azaz június 29-én elhallgat a kakukk. Februárban írtunk arról, hogy a másik népi mondás szerint megszólal-e Zsuzsanna napján a pacsirta. Most megnéztük a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Monitoring Központjának adatait a kakukkolásról is.

Az MME Ritkaságvadász Szakosztálya 2023. április 29-én ismét megszervezte a Skywatching Day-t. A rendezvény ismét az égrenézésről szólt: a madarászok egy-egy, jó panorámájú ponton figyelték az eget, várva és regisztrálva az átrepülő madarakat.

Tájékoztatunk titeket, hogy június 21-én rajtunk kívül álló technikai ok miatt zárva tart az MME központi irodája és az MME Bolt. Megértéseteket köszönjük!