Élőhelykezelés a Homoktövis újpesti élőhelyén

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Budapesti Helyi Csoportja 2014 őszén, immáron 14. alkalommal hirdeti meg “Homoktövis-élőhelykezelés” elnevezésű akcióját Újpesten, a Megyeri-híd pesti hídfőjének közelében. A soron következő munka időpontja október 25. szombat.

A terület térképe (Forrás: Google Maps)

 A területen található értékes homokgyepek összesen 22 védett növényfajnak adnak otthont, melyből a homoktövis cserje vadon csak ezen az egy helyen él Magyarországon, nem beszélve a számtalan védett gerinctelen és gerinces állatfaj jelenlétéről! Ezek élőhelyét nagyban veszélyezteti az erőteljesen terjeszkedő idegenhonos fásszárúak térhódítása, melyek visszaszorítása és a Magyarországon egyedülálló természetes életközösség megóvása a legfontosabb feladatunk.

Az élőhelykezelés előtt részletesen bemutatjuk a területet minden megjelent önkéntesünknek! A szervezők reggel 8 körül érkeznek a területre, de az akcióban részt vevőknek elég 9 órakor megjelenniük a helyszínen.

Tömegközlekedéssel a legkönnyebben a 104-es busszal érhetjük el a helyi védettségű élőhelyet. Érdemes Újpest Központnál, az Újpesti Áruház oldalában lévő buszmegállónál felszállni a járatra, mely kb. 15 perc alatt éri el a területet. HÉTVÉGÉN A 104-ES BUSZ CSAK FÉL ÓRÁNKÉNT KÖZLEKEDIK, ezért érdemes Újpest központhoz kb. 8:30-kor megérkezni, ugyanis a busz kb. 8:40-kor érinti a fentebb említett megállót. A részletes menetrend itt található.  A busszal a “Vízművek” megállóig kell eljönni, mely a régi és új 2-es út elágazása utáni második megálló. A következő – Ezred utcai – állomás már a Megyeri-híd után van, ezért ha valaki esetleg áthalad a híd alatt, akkor vissza kell sétálni néhány száz métert. A “Vízművek” megállótól kitáblázzuk az érintett helyszínt. Akik autóval érkeznek, azok a Váci út végénél a régi és új 2-es út elágazásától, a régi 2-en Dunakeszi felé jöjjenek kb. 500 métert. Itt az út jobb oldalán található két óriásplakát és egy fém sorompó, ami a terület bejáratát zárja le. A sorompó a kezelés idején nyitva lesz, ezért mindenki biztonsággal beparkolhat a földút lezárt szakaszára.

Szokásunkhoz híven madárgyűrűzési bemutatóval és ellátással is készülnk az eseményen, de a megjelenők létszámát lehetetlen előre megbecsülni, így a biztonság kedvéért mindenki készüljön némi saját élelemmel is. A munkához szükséges eszközöket – kesztyű, kézi és gépi szerszámok stb. – Helyi Csoportunk biztosítja, de arra szeretnénk mindenkit kérni, hogy – amennyiben lehetősége van rá – hozzon munkáskesztyűt, illetve kézifűrészt, vagy ágvágó ollót, mert ezekből minden darabra nagy szükség lesz! Idén továbbra is elsősorban a gallyak kihordásán lesz a hangsúly ezért az ágak mozgatásához szükség lesz ponyvákra és hevederekre is, hogy kötegelve tudjuk szállítmányozni a faanyagot. (Természetesen ezekből is készülünk jó néhány saját darabbal!)

A munkára mindenkit szeretettel várunk, szóljatok minél több ismerősnek is, és amennyiben lehetőségetek van rá küldjétek tovább ezt a felhívást, mert feladat lesz bőven!

Kapcsolódó hírek

A kakukk éneklő egyedeinek megfigyelési valószínűsége az év folyamán (forrás: MME Monitoring Központ)

A népi mondás szerint Péter-Pálkor, azaz június 29-én elhallgat a kakukk. Februárban írtunk arról, hogy a másik népi mondás szerint megszólal-e Zsuzsanna napján a pacsirta. Most megnéztük a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Monitoring Központjának adatait a kakukkolásról is.

Az MME Ritkaságvadász Szakosztálya 2023. április 29-én ismét megszervezte a Skywatching Day-t. A rendezvény ismét az égrenézésről szólt: a madarászok egy-egy, jó panorámájú ponton figyelték az eget, várva és regisztrálva az átrepülő madarakat.

Tájékoztatunk titeket, hogy június 21-én rajtunk kívül álló technikai ok miatt zárva tart az MME központi irodája és az MME Bolt. Megértéseteket köszönjük!