130 éve született Csörgey Titusz

A kíváló természettudós születésének 130. évfordulóján emlékkiállítás

nyílik a Balaton-felvidéki Ábrahámhegyen.

Csörgey Titus világviszonylatban is a kiemelkedő természettudósok, ornitológusok közé tartozott. Herman Ottó tanítványaként kezdte a pályáját, és igen rövid idő alatt a madarász szakma legjobbjai közé emelkedett. Érdemes megemlíteni, hogy tudóstársaival ellentétben ő közérthető nyelvezettel fogalmazta meg tanait, fontos céljának tartotta, hogy a hétköznapi emberek számára is népszerűsítse az ornitológia tudományát. Több madártant népszerűsítő munkája - például az Útmutató a mesterséges fészekodvak alkalmazásához (Budapest, 1913) című - semmit nem vesztett aktualitásából a mai napig. Az pedig már csak a színes adalékok közé tartozik, hogy mindemellett elismert madárillusztrátorként is számon tartották. Összefoglalva tehát, Csörgey Titus XX. század eleji népszerűsége kettős gyökerű. Egyrészt fakad a közérthető tudós magatartásból, másrészt a "madármunkások" szeretetéből, az értük való tenni vágyás gyakorlattá formálásából.

Kapcsolódó hírek

A kakukk éneklő egyedeinek megfigyelési valószínűsége az év folyamán (forrás: MME Monitoring Központ)

A népi mondás szerint Péter-Pálkor, azaz június 29-én elhallgat a kakukk. Februárban írtunk arról, hogy a másik népi mondás szerint megszólal-e Zsuzsanna napján a pacsirta. Most megnéztük a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Monitoring Központjának adatait a kakukkolásról is.

Az MME Ritkaságvadász Szakosztálya 2023. április 29-én ismét megszervezte a Skywatching Day-t. A rendezvény ismét az égrenézésről szólt: a madarászok egy-egy, jó panorámájú ponton figyelték az eget, várva és regisztrálva az átrepülő madarakat.

Tájékoztatunk titeket, hogy június 21-én rajtunk kívül álló technikai ok miatt zárva tart az MME központi irodája és az MME Bolt. Megértéseteket köszönjük!