2015-11-04 11:03
Az idei etetési szezonra elkészült az ökörszembarát-etető továbbfejlesztett változata, ami azok számára is érdekes lehet, akik januárban már megismerkedtek ennek első verziójával.
Az ökörszem
A két királykafaj után kontinensünk harmadik legkisebb madara, tömege alig 6–7 g (!) körül alakul. Magyarországon főként a nyugati és északi megyékben, párás völgyek, folyó- és patakpartok sűrűjében költ. Gyökerek közé, sűrű bokrokba építi száraz falevelekből álló ovális vagy gömb alakú fészkét, amit mohával, szőrrel és tollal bélel ki. A hím egyszerre 2–3 fészket is rak, a tojó ezekből választ.
Az ökörszem állandó madarunk. Télen nagyobb távolságokra is elkóborol, ilyenkor
olyan helyeken, így a lakott területeken is is gyakori, ahol egyébként nem költ.
Apró rovarokat, pókokat fogyaszt, de télen apró magvakat is eszik
(Fotó: Orbán Zoltán).
Téli etetésük
Méreténél fogva az ökörszem azon madarak közé tartozik, melyek az etetőn elsősorban a nagyobb termetű fajok által termelt magtörmeléket fogyasztják, de belekóstolhat a cinkegolyóba, az almába, és igénybe veheti az etető itatóját is.
Sűrű növényzetben bujkáló életmódja miatt elsősorban a talaj közelében, tehát a talajetetőkön és az etetőtálcákon érzi jól magát.
Elvileg tehát a többi madárral együtt ott kellene nyüzsögnie az etetőn, ezzel szemben viszont szinte soha nem látjuk itt! – Miért?
Inkább egér, mint madár
Az ok elsősorban az, hogy az ökörszemre – érthető módon – madárként gondolunk, holott viselkedését tekintve inkább a növényzetben bujkáló egérhez hasonlít. Rövid, kerek szárnyai ugyanis nem alkalmasak folyamatos és akrobatikus repülésre, ezért az ökörszem inkább a sűrű aljnövényzetben ugrál növényi szálról növényi szálra, ágról ágra. A bokrok, sövények, növényfoltok közötti távolságokat pedig a legrövidebb úton, többnyire térdmagasságban vagy ez alatt repülve küzdi le. A "leküzdést" az ökörszem esetében szó szerint kell venni, mivel ez a madárka néhány méretnél nagyobb távot "erőből repülve" tesz meg.
A számukra legkedvezőbbnek tekinthető talajetetők többnyire olyan nagyobb kiterjedésű kopár térségek, ahonnan hiányoznak a számukra biztonságos búvóhelyet és kapaszkodófelületet jelentő ágak és növényi szálak. Ezért ha talajetetőnket nem "ökörszemesítjük", akkor ez a madár továbbra is csak alkalmi vendégként vagy egyáltalán nem fordul meg nálunk.
Kéregrakás ökörszemnek
A megoldás lényege, hogy úgy biztosítsunk búvóhelyet ennek a parányi, ugribugri madárkának, hogy közben ne építsük be a jellegénél fogva nyitott talajetetőnket, és ezzel ne létesítsünk észrevétlen megközelítést biztosító rejtekhelyet a macskáknak.
A talajetető ökörszembarát kiegészítésének fő jellemzője, hogy nem egy nagyobb nyírt, gyepes térség közepén, hanem a számára ökológiai folyosót jelentő bokrok, sövények közelében található, ahova pirinyó barátunk ágról ágra ugrálva szinte észrevétlenül tud eljutni, innen pedig könnyedén kirebbenhet a talajetetőre is táplálkozni.
Ennek érdekében az eleséget és az itatót a rakáshoz közel szórjuk le, illetve helyezzük el, de egy-két marék mákot és kölest (vagy egyéb apró szemű magot), napraforgómagot magába a kéregrakásba is vethetünk, hogy a madarak helyben is tudjanak táplálkozni.
A tavalyi etetési időszakban kidolgozott, első verziójú ökörszem-kéregrakás.
Lejátszáskor a minőséget érdemes HD-ra állítani (Videó: Orbán Zoltán).
A nagyobb rönk-, ág- és kéregrakás jobb
Az előző fejezetben bemutatott kéregrakást ki lehet egészíteni (vagy akát teljes egészében váltani) vékonyabb ágakkal, illetve bogártanya-rönkökkel is. Az így kapott nagyobb rakás több búvóhelyet, nagyobb életteret jelent az ide látogató ökörszemeknek, akik így remélhetően több időt is fognak itt eltölteni.
Az ökörszemek számára a vastag rönkök, a vékonyabb ágak és a
kéreglemezek alkotta teraszok ...
... és szűk bóvóhelyek jelentik a vonzerőt, a napozó-, tollászkodó- és etetőhelyeket.
A rakás ágak felőli oldalának megtámasztására ...
... két földbe szúrt ágat használhatunk.
A rönk-, ág- és kéregrakás tetején télen etethetünk és egész évben itathatunk is.
A nem pontosan egymásra rakott rönkök alkotta teraszokra a pirinyó ökörszem
fő táplálékát jelentő aprómagot és cinkegolyó-morzsalékot szórhatunk , ...
... illetve almát is kitehetünk (Fotók: Orbán Zoltán).
Az ág- és kéregrakás szűk járatai nem csak az ökörszemek, de az etető többi
kisebb testű madara számára, így a meglepően ügyesen kúszó-mászó
mezei verebek számára is vonzóak lehetnek (Videó: Orbán Zoltán).
Az ökörszemetető-kéregrakás a "harkálykert" része is lehet, amit így mindkét
madárcsoport képviselői felkereshetnek (Fotó: Orbán Zoltán).
Látványos példa erre ez az öreg tojó zöld küllő, aki az ökörszem-kéregrakás
nagy rönkjeit is meglátogatta (Videó: Orbán Zoltán).
Nem kell lebontani tavasszal!
Az ökörszem rönk-, ág- és kéregrakás (és a "harkálykert") óriási előnye, hogy ez nem csak az etetési időszakhoz kötődhet. Tavasztól őszig, amikor az ökörszemek a költőterületekre húzódva eltűnnek, továbbra is a kertünkbe vonzza a környék madarait, állatait; különösen akkor, ha a közelben vagy magán a rakáson itatunk is. Az etetési időszak végén tehát nem kell elbontanunk a rönk-, ág- és kéregrakást!
Nyáron a rönkrakás ideális napozóhelyet és vadászterületet jelent a fali gyíkok
számára is (Fotó: Orbán Zoltán).
Mindenkinek sok sikert kívánunk az etetők ökörszembaráttá alakításához! Ha tetszett önnek a cikk, kérjük, ossza meg minél több ismerősével, hogy mind több helyen találjon magának megfelelő téli táplálkozóhelyet ez a rendkívül érdekes viselkedésű és fantasztikus megfigyelési élményeket kínáló kis madár! Köszönjük!
Amennyiben részletesebben is érdekli a lakótelepeken, a ház körül és a
kertben végezhető mindennapi gyakorlati madárvédelem, ajánljuk
figyelmébe a Madárbarátok könyvét (bolt >>).
Önt is várja a Madárbarát kert program!
A Madárbarát kert program a különböző lakó- és munkahelyi környezethez alkalmazkodó madárvédelmi módszertani gyűjtemény. A Madárbarát kert a családi házak, háztáji kiskertek, parkok és arborétumok; a Madárbarát óvoda és a Madárbarát iskola az oktatási intézmények; a Madárbarát panel a panelházak lakóinak, a Madárbarát munkahely az irodában dolgozók és munkáltatók alprograma.
A programban való részvételhez nincs szükség különösebb madártani ismeretre, jártasságra, a regisztrációt követően megküldött Madárbarát Kert Kalendárium és a honlap minden szükséges információt tartalmaz. A különböző madárvédelmi eszközök és téli madáreleség pedig a kertészeti és barkácsüzletek mellett az MME boltjában is beszerezhető.
Elegendő már egy-két madárodú, egy itatónak használt virágalátét, télen pedig egy kis etető a kertbe, az óvoda- és iskolaudvarba, ablakba, és máris élvezhetjük tollas barátaink közelségét. Ha pedig már ott vannak, a pedagógusokat és a szülőket a nevelésben, a gyerekeket és felnőtteket a kikapcsolódásban, a gazdálkodókat és a kiskert tulajdonosokat a kártevők távol tartásában segítik a madarak.
Az elismerő tábla megszerzésének feltétele, hogy a program résztvevője a regisztrációt követően legalább egy mesterséges madárodú kihelyezésével, itató folyamatos működtetésével és téli madáretetéssel végzett egy évnyi madárbarát kertészkedést követően a regisztrációs csomagban kapott jelentőlap beküldésével tájékoztassa az MME központi irodáját az általa végzett madárvédelmi munkáról. Az információk értékelését és elfogadását követően postai úton megküldjük a ház falára, ajtóra, kerítésre kihelyezhető elismerő táblát, mely hirdeti, hogy itt egy madárbarát lakik és tevékenykedik.
A Madárbarát kert program alprogramjainak külön elismerő táblája van, a képen a Madárbarát kerté és a Madárbarát panelé látható. Nagyításhoz katt a képekre (Fotók: Orbán Zoltán). |
A Madárbarát kert programnak 2015-ben már 6.000 regisztrált tagja van országszerte, köztük ezernél is több óvoda és iskola. Legyen Ön is "hivatásos" madárbarát kertész, üdvözöljük a Madárbarát kert programban!
Az MME támogatása
Kérjük, ne felejtse, hogy a személyi jövedelemadó 1%-ának felajánlása mellett MME tagsággal és többféle támogatással is segítheti egyesületünk munkáját. Köszönjük!
Orbán Zoltán