Természetvédelem határok nélkül

Határmenti területek természetvédelmi értékeinek felmérésére és megóvására indított nemrégiben programot az MME.


Fotó: Halmos Gergő

Az elkövetkezendő 1,5 évben biológusok, ökológusok, természetvédelmi szakemberek fogják vizsgálni Soprontól Sátoraljaújhelyig a határszakaszhoz kapcsolódó, úgynevezett Natura 2000 területeket. Ezek a területek az Európai Unió Natura 2000 elnevezésű ökológiai hálózatának láncszemei, így nem csak hazai, hanem nemzetközi védelmet is élveznek.

A program salgótarjáni indító konferenciáján a szakemberek megegyeztek arról, hogy a területek állapotát előreláthatólag négy indikátorfajon keresztül vizsgálják majd. A fekete harkály, az örvös légykapó, a tövisszúró gébics és a barna rétihéja állományának alakulásából következtetni lehet az erdők, a mezőgazdasági területek, a vizes élőhelyek állapotára.

Az 32 millió Ft költségvetésű nemzetközi természetvédelmi programot Magyarország-Szlovákia-Ukrajna Szomszédsági Programban, az Európai Unió és a Magyar Köztársaság társfinanszírozásával valósul meg.

Kapcsolódó hírek

A kakukk éneklő egyedeinek megfigyelési valószínűsége az év folyamán (forrás: MME Monitoring Központ)

A népi mondás szerint Péter-Pálkor, azaz június 29-én elhallgat a kakukk. Februárban írtunk arról, hogy a másik népi mondás szerint megszólal-e Zsuzsanna napján a pacsirta. Most megnéztük a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Monitoring Központjának adatait a kakukkolásról is.

Az MME Ritkaságvadász Szakosztálya 2023. április 29-én ismét megszervezte a Skywatching Day-t. A rendezvény ismét az égrenézésről szólt: a madarászok egy-egy, jó panorámájú ponton figyelték az eget, várva és regisztrálva az átrepülő madarakat.

Tájékoztatunk titeket, hogy június 21-én rajtunk kívül álló technikai ok miatt zárva tart az MME központi irodája és az MME Bolt. Megértéseteket köszönjük!