Költőládák a kékvércséknek

1400 költőládát helyeztek ki az Alföldön a Magyar Madártani Egyesület és a nemzeti parkok munkatársai a kékvércséknek. A ritka ragadozómadarak a napokban érkeznek vissza afrikai költőterületeikről, és azonnal megkezdik a fészekfoglalást.


Fotó: Pogonyi Ágnes

A kékvércsék állománya az elmúlt 10-15 évben drasztikusan, több mint 50%-kal csökkent Magyarországon. A faj megmentése érdekében a természetvédelmi szakemberek költőládákat helyeznek ki számukra, méghozzá olyan facsoportokban, ahol korábban volt varjútelep, vagy ahol a környező élőhely megfelelő a kékvércsék számára. Ezek a madarak ugyanis nem építenek fészket, helyette varjútelepeken, a vetési varjak elhagyott fészkeiben költenek. A fajvédelmi program keretében 70 új fészkelőtelepet hoznak majd létre az elkövetkezendő években, egyenként 30-40 költőládával. A költőládákat kihelyezéskor gyöngykaviccsal töltik fel, a korábban kitett ládákban pedig pótolják a fészekanyagot.


Fotó: Palatitz Péter

A kékvércsék otthonteremtését az Európai Unió LIFE Nature természetvédelmi alapja támogatja.

Kapcsolódó hírek

A kakukk éneklő egyedeinek megfigyelési valószínűsége az év folyamán (forrás: MME Monitoring Központ)

A népi mondás szerint Péter-Pálkor, azaz június 29-én elhallgat a kakukk. Februárban írtunk arról, hogy a másik népi mondás szerint megszólal-e Zsuzsanna napján a pacsirta. Most megnéztük a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Monitoring Központjának adatait a kakukkolásról is.

Az MME Ritkaságvadász Szakosztálya 2023. április 29-én ismét megszervezte a Skywatching Day-t. A rendezvény ismét az égrenézésről szólt: a madarászok egy-egy, jó panorámájú ponton figyelték az eget, várva és regisztrálva az átrepülő madarakat.

Tájékoztatunk titeket, hogy június 21-én rajtunk kívül álló technikai ok miatt zárva tart az MME központi irodája és az MME Bolt. Megértéseteket köszönjük!