2007-05-29 00:00
gólyafiókák életét! A négy fióka három hete kelt ki, azóta szüntelenül táplálékért
zaklatják szüleiket, akik a környező vízpartokról, vizes-tocsogós rétekről hordják
nekik a táplálékot.
Forrás: MME Monitoring Központ |
Ha Zalaistvándon jár, a harangtoronnyal szemben, a kocsma felett találja a bekamerázott gólyafészket. A különös fémrudak a fészek alatt ahhoz a speciális, gólyafészektartó kosárhoz tartoznak, amelyeket százszámra helyeznek ki a Madártani Egyesület és a nemzeti parkok munkatársai azért, hogy a villanyoszlopokon biztonságos fészkelőhelyet kínáljanak a gólyáknak.
A zalaistvándi fészekről és a fiókákról további adatokat és fotókat talál itt.
Segítsen Ön is a gólyavédelemben!
Ha Ön is szeretne hozzájárulni a gólyák védelméhez, segítse a kutatókat adatokkal. Figyelje rendszeresen a lakóhelye közelében lévő gólyafészket, és töltse fel megfigyelési adatait a gólyahonlap adatbázisába.
Ehhez a következőket kell tennie:
- Regisztrálja magát a gólyahonlapon.
- Lépjen be és keresse meg a megfigyelt fészket, vagy fészkeket az adatbázisban.
- A Megfigyelési adatok menüpontnál töltse fel egy-egy fontosabb észlelt esemény dátumát és egyéb részleteit. (Ilyen események lehetnek például: első gólya megérkezése, második gólya megérkezése, párzás, verekedés (idegen gólyával), egyik szülő a fészken ül, tojás kidobása, a fiókák kikelése, fióka pusztulása, "öreg" madár pusztulása, fióka vagy fiókák kirepülése, fészektartó felhelyezése vagy cseréje, fészek leomlása stb.)
- A napi megfigyelések adatainak dokumentálására, az erre a célra rendszeresített adatlapot is használhatja, amely letölthető a honlapról.
- Ha fotókat is készít a figyelemmel kísért fészkekről, akkor azokat is feltöltheti a Képek a gólyafészekről menüpont alatt.
- Kérjük, az adatok feltöltése előtt tanulmányozza a feltöltési útmutatókat!
A gólyákról
Magyarországon jelenleg körülbelül 5500 pár gólya él, állományuk stagnál. A táplálkozóterületeik szűkülése és a középfeszültségű vezetékoszlopokon történő áramütés veszélyezteti őket leginkább. A fehér gólya több nemzetközi egyezmény védelme alatt áll, hazánkban fokozottan védett, természetvédelmi értéke: 100 000 Ft.
Forrás: MME Monitoring Központ |
A fehér gólya évente egyszer költ, de fészekaljának megsemmisülése esetén pótköltése ("sarjúköltése") lehetséges. A tojó a tojásokat kétnaponta rakja le, az elsőt április végén, május elején. Fészekalja 3-5, ritkábban 1-2 vagy 6-7 közötti tojásból áll. A kotlási idő 28-34 nap között változik, mindkét madár ül a tojásokon. A kotlást általában a második tojás lerakása után megkezdik, ezért a fiókák nem egyszerre kelnek ki. A fiókák 2-3 hetes koráig az egyik szülőmadár folyamatosan védi, árnyékolja őket. A táplálásban mindkét szülő részt vesz. A fiókák kb. 4 hetes korukban állnak fel a fészekben, 8-9 hetes korukban repülnek ki. A kirepülés után néhány hétig még visszajárnak a fészekbe éjszakázni.