Fenyőszajkók mindenfelé

Az utóbbi hetekben egyre több helyről érkeznek hírek különböző madarász fórumokra, hogy fenyőszajkót (Nucifraga caryocatactes) figyeltek meg Magyarországon. A hazai madarászok, lelkes madármegfigyelők és fotósok közül még sokak fajlistájáról hiányzik ez a rendkívül dekoratív madárfaj, de az idei szezonban ez könnyen bepótolható.

Fenyőszajkó portré (Fotó: Lukács Katalin Odett)

Október közepén töltötték fel az idei szezon első megfigyelési adatát a birding.hu oldalra, azóta 105 alkalommal került szem elé, az ország legkülönbözőbb helyein egy-egy fenyőszajkó. A látott madarak többnyire bizalmasan viselkednek, közelebbre is bevárják az embert. A megfigyelések mellett három példányt is jelöltek hazai madárgyűrűzők, kettőt Fejér megyében, Szabadegyházán és egy madarat Nógrád megyében, Érsekvadkerten. Hogy ez mennyire ritka, az abból is látható, hogy a hazai madárgyűrűzési adatbankban 1985-től ez idáig összesen 17 fenyőszajkó gyűrűzési adat szerepel (1985, 1993., 1994., 1998. és 2008-ban 2-2 példányt, 2009-ben 3, és 2012-ben 1 példányt jelöltek Magyarországon).

A fenyőszajkó Európa középső és délkeleti részein elsősorban a hegyvidékeken, míg Skandináviában, illetve ettől keletre a síkvidéken fészkel. Ázsiai elterjedési területe a Távol-Keletig, illetve Közép-Ázsiáig húzódik. Magyarországon szórványos átvonuló és téli vendég, egyes inváziós években – amilyen az idei év is – gyakrabban találkozhatunk vele. Európában két alfaja fordul elő, nálunk zömmel a törzsalak kerül elő, de az inváziós években, így idén is, a szibériai alfaj (N. c. macrorhynchos) megjelenése a jellemző. Az inváziói az elterjedési területén levő gyenge fenyőmag terméssel vannak összefüggésben. Hazánkban legtöbbször az Északi- és a Dunántúli-középhegységben, illetve a nyugati határszélen figyelik meg, de azokban az években, amikor nagyobb számban megjelenik a Kárpát-medencében, az egész országban találkozhatunk vele.

További információ, a hazai Monitoring és Madárgyűrűzési Központ összefoglalója a Magyarország madarai oldalon:

http://www.mme.hu/magyarorszagmadarai/madaradatbazis-nuccar

 

Kapcsolódó hírek

A kakukk éneklő egyedeinek megfigyelési valószínűsége az év folyamán (forrás: MME Monitoring Központ)

A népi mondás szerint Péter-Pálkor, azaz június 29-én elhallgat a kakukk. Februárban írtunk arról, hogy a másik népi mondás szerint megszólal-e Zsuzsanna napján a pacsirta. Most megnéztük a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Monitoring Központjának adatait a kakukkolásról is.

Az MME Ritkaságvadász Szakosztálya 2023. április 29-én ismét megszervezte a Skywatching Day-t. A rendezvény ismét az égrenézésről szólt: a madarászok egy-egy, jó panorámájú ponton figyelték az eget, várva és regisztrálva az átrepülő madarakat.

Tájékoztatunk titeket, hogy június 21-én rajtunk kívül álló technikai ok miatt zárva tart az MME központi irodája és az MME Bolt. Megértéseteket köszönjük!