2019-03-11 23:40
A megszokott munkák vártak ránk az idei tél végen is. Ismét dolgoztunk a Zöld Jövő Környezetvédelmi Egyesülettel a Tétényi-fennsík megóvásáért, illetve a 13 éves múlttal rendelkező Homoktövis élőhelykezelésünk sem maradhatott el.
Március 10-én, vasárnap a sikeres meghirdetésnek köszönhetően több mint 80 fő érkezett az újpesti Homoktövis élőhelyére. A rövid eligazítást követően Bajor Zoltán, az MME elnöke rövid területbemutatást tartott, ahol a tavasszal megfigyelhető védett növényfajok bemutatására is sor került. Ez elengedhetetlen a felelős és a természeti értékeket kímélő beavatkozás zökkenőmentes lebonyolításához. Az eligazítást és a területbejárást balesetvédelmi oktatás követte, ezt követően pedig megkezdődhetett a munka. A lelkes önkéntesek kis csoportokra osztva tevékenykedtek a homoki gyepek és a körülöttük lévő erdők védelmében, melynek vezérfonalát a letört száraz ágak kihordása, a gyepek kaszálékának kihordása, valamint a gyepterületeken és homoktövis csoportok között kihajtott fásszárú sarjak visszametszése képezte. Mindez nagyon fontos tevékenység, ugyanis a homoki gyepek sajátos tulajdonsága, hogy a csak tápanyagszegény körülmények között képesek fennmaradni és megőrizni egyedülállóan gazdag, speciális fajösszetételüket. A nap során ismét nagyon jól haladtunk, és a „szokásos” munka mellett 3m2 hulladékot is összegyűjtöttünk, amiért szintén köszönet illeti önkénteseinket!
Eligazitás a munka elején (Fotó: Lendvai Csaba)
A munkaeszközök (Fotó: Lendvai Csaba)
Ponyvákkal hordtuk le a levágott anyagot (Fotó: Lendvai Csaba)
Kisebb-nagyobb csoportokba osztva folyt az kaszálék összegyűjtése (Fotó: Lendvai Csaba)
A munka hatékonyságát jól reprezentálja a kép (Fotó: Lendvai Csaba)
Ahogy a terület ki kell nézzen a munka után (Fotó: Lendvai Csaba)
Madárgyűrűzési bemutató (Fotó: Lendvai Csaba)
Egy melanisztikus széncinegét is jelöltünk a nap folyamán (Fotó: Lendvai Csaba)
Kocsi Attila vezérletével madárgyűrűzőbemutató is folyt a területen. Ennek során 22 madarat gyűrűztünk meg, továbbá fogtunk egy 2016-ban jelölt széncinegét is, amelyet Attila gyűrűzött ugyanitt. Hat fajt sikerült megmutatnunk a közönségnek, amelyek a következők: nagy fakopáncs, széncinege, kék cinege, erdei pinty, tengelic és őszapó.
Két héttel korábban, azaz február 23-án került sor a Tétényi-fennsíkra szervezett élőhelyvédelmi akcióra, amelyről Mészáros Péter (Zöld Jövő Környezetvédelmi Egyesület) írt beszámolót:
Kilencedik alkalommal tartottuk meg a tél végi akciónapot a Magyar Madártani Egyesülettel közösen a Tétényi fennsíkon. Ők önkénteseikkel a fővárosi, munkaerő igényes védett területeket járják körbe, nálunk csak az újpesti homoktövises rét akciónapja régebbi. Ilyenkor a megelőző napokban levágjuk, ritkítjuk a kijelölt területeken a cserjéket, tájidegen növényeket, özönfajokat, ami az eredeti ligetes, kaszáló rét jellegű táj karakter megőrzését, visszaállítását célozza a területen. Idén az éves kezelési program a korábbi években kezelt, kaszált területek karbantartását célozza, ahol újra sarjadtak a cserjék, így a fennsík Kamaraerdő menti ligetes zónájában dolgoztunk, amit a tanösvény két éve ide vezető új ága is érint. Az előzetes vágások, melyet a Fitoland és a Főkert munkatársai végeztek, egy közel háromhektáros területet érintettek, s az önkéntes napon a levágott cserjét szedtük össze, hordtuk a daráló géphez, ill. további vágások is folytak, gépi kaszával, és kiegészítő jelleggel, kétkezes ollókkal. A nap folyamán mintegy ötven fő jelent meg, az MME önkéntesei, helyiek, Zöld Jövősök, érdeklődők. Két ütemben tartottunk bevezetőt, tájékoztatót, a tanösvény indító táblájánál, majd a munkaterületen. A begyűjtés nagy erőkkel folyt, idővel száz, kétszáz méteres távolságokról hordtuk a cserjét, amit a Fitoland darálója kezelt és lőtt a mögötte lévő zárt teherautóba. A vágás és hordás bizonyult intenzívebbnek. A megtisztított terület a víztorony felé, az egykori ütegállások irányában, a Kamaraerdei út felé pedig a korábbi hizlalda nagy rétje felé terjeszkedik. Egész nap az MME büféje látta el az önkénteseket szendviccsel, kávéval, teával, majd délben Sarlós Dávid vezérletével, a korábban felállított madarász hálókból begyűjtött madarakat gyűrűztük bemutató keretében. Ezúttal szegényes volt a forgalom és a felhozatal, néhány széncinke került kézbe és gyűrűzésre. Köszönet a segítőknek, önkénteseknek, és az MME munkatársainak. A közeli hetekben a megmaradt anyag ledarálása folyik, a tanösvény alsó szakaszán megmaradt tavalyi száraz anyagé is, majd kaszáljuk a volt hizlalda gyomos területét, és kivágjuk a befelé terjeszkedő fenyő magoncokat a Balatoni út menti véderdő mentén. A vegetáció beindultával havi rendszerességű sétákat, bejárásokat tartunk botanikusunkkal, Gergely Attilával.
Gyülekező a Tétényi-fennsík munkaterületén (Fotó: Lendvai Csaba)
Jól haladtunk a tavaszias időben (Fotó: Lendvai Csaba)
Hasonlóan a Homoktövis területhez itt is hosszúkás halmokba hordzuk a levágott cserjéket (Fotó:Lendvai Csaba)
Ponyvás lehordás (Fotó: Lendvai Csaba)
A terület látképe (Fotó: Lendvai Csaba)
A program végrehajtását a természetvédelmi vagyonkezelést ellátó Fővárosi Önkormányzat engedélye tette lehetővé.
A projektet a Fővárosi Önkormányzat Környezetvédelmi Alapja támogatja!
A lebonyolításban a Fővárosi Önkormányzat Rendészeti Igazgatóságához tartozó Természetvédelmi Őrszolgálat munkatársai is közreműködtek!
Mindenkinek köszönjük a részvételt és a segítséget!