Kerecsensólymok megfigyelése vadmegfigyelő kamerákkal

A kerecsensólyom fajmegőrzési program keretében fiókanevelési időszakban (május közepe június eleje) évente közel húsz fészekhez  a MAVIR segítségével vadmegfigyelő kamerákat helyezünk ki. Az akció célja a zsákmányállatok meghatározása, a párokban történt változások megfigyelése, valamint a fióka korban történt mortalitás okainak a pontosabb megismerése.

12. éves hím kerecsensólyom  a fiókáival (Fotó: Bagyura János)

Fészkenként a kamerák megfelelő működés esetén akár 45 ezer felvétel is készíthetnek. A felvételen egy 12 éves hím kerecsensólyom látható, 2007.05.23-án fészekben fióka korban gyűrűztük, jelenleg a kirepülési helyétől közel 40 km költ. A megfigyelt kerecsensólymok közül ez a legidősebb hím példány bízunk benne, hogy még évekig sikeresen fog költeni.

Kapcsolódó hírek

A kakukk éneklő egyedeinek megfigyelési valószínűsége az év folyamán (forrás: MME Monitoring Központ)

A népi mondás szerint Péter-Pálkor, azaz június 29-én elhallgat a kakukk. Februárban írtunk arról, hogy a másik népi mondás szerint megszólal-e Zsuzsanna napján a pacsirta. Most megnéztük a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Monitoring Központjának adatait a kakukkolásról is.

Az MME Ritkaságvadász Szakosztálya 2023. április 29-én ismét megszervezte a Skywatching Day-t. A rendezvény ismét az égrenézésről szólt: a madarászok egy-egy, jó panorámájú ponton figyelték az eget, várva és regisztrálva az átrepülő madarakat.

Tájékoztatunk titeket, hogy június 21-én rajtunk kívül álló technikai ok miatt zárva tart az MME központi irodája és az MME Bolt. Megértéseteket köszönjük!