Interaktív tartalmaink

Kedves szülők, tisztelt pedagógusok, a mostani nehéz helyzetben szeretnénk a figyelmükbe ajánlani az elmúlt évek fejlesztéseit, amit a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület hozott létre. A fejlesztések segíthetik a pedagógusok tanórákra való felkészülését vagy az órák, szakkörök élményszerűbbé tételével a tanulók motiválását.

A legkisebbeknek

A legkisebbekre gondolva létrehoztuk a www.csipogo.hu gyermekhonlapunkat. Számos témát dolgoztunk fel „gyereknyelven” illusztrációkkal, egyszerűbb játékokkal. Olyan érdekes kérdésekre keressük a választ a honlapon, hogy: mitől madár a madár, miért színesek a tollaik, miért vonulnak. A madarak menüpont alatt megismerkedhetünk a fecskékkel, gólyákkal, és az év madaraival. A letölthető anyagok között http://www.csipogo.hu/letolthetoanyagok a Madártávlat folyóiratunk Csipogó rovatának pdf-jei között válogathatunk, ha színezőkre, kézműves ötletekre, játékos feladatokra van szükségünk.

Szintén a kicsikre gondolva született meg a Sas és az ember című mesénk e-book formában, amely bemutatja a parlagi sasokra leselkedő veszélyeket és a védelmi lehetőségeket.  (http://www.mme.hu/legkisebb-gyerekek-reszesei-lehetnek-parlagi-sasok-vedelmenek) A mese ingyenesen letölthető App Store: https://goo.gl/nLz9fd és a Google Play: https://goo.gl/kaaCNd webáruházakból táblagépre, okostelefonra.

Mobiltelefonos határozók

A nagyobb korosztály már az okostelefonok világában él, éppen ezért szerettünk volna olyan ingyenes és hasznos alkalmazásokat létrehozni (Android és iOS ) amelyek „kivezeti” a gyerekeket a természetbe és a készülékük segítségével élményszerűen tudnak új ismeretekre szert tenni. A Madárhatározó (http://www.mme.hu/madarhatarozo-mobiltelefonos-alkalmazas) mobiltelefonos alkalmazás hazánk 157 leggyakoribb madárfaját tartalmazza ingyenesen. A látott madarak beazonosítását 269 illusztráció és 203 hang segíti. A Kétéltű és hüllőhatározó applikáció (http://www.mme.hu/keteltu-es-hullohatarozo-mobiltelefonos-alkalmazas) a hazánkban előforduló 17 kétéltű és 18 hüllő faj terepi azonosításához nyújt segítséget 41 színes illusztrációval, 12 béka hangjával és részletes fajleírásokkal. Ha nem határozni szeretnénk, csak a fajokkal ismerkedni, erre a „Lexikon” funkció ad lehetőséget, tudásunk tesztelésére pedig a „Játék” funkció, mindkét alkalmazás esetében.

Pedagógusoknak

A pedagógusok munkáját segítheti a www.mme hu honlap Tudástár menüpontjában található Magyarország madarai (http://www.mme.hu/magyarorszagmadarai ) és Magyarország kétéltűi és hüllői (http://www.mme.hu/keteltuek-es-hullok) aloldalak, amelyek folyamatosan frissülnek állomány adatokkal, ezen túl pedig fotók, videók és hangok teszik változatossá a fajok szakmai leírását.  A Natura 2000 területek (http://www.mme.hu/natura2000-teruletek) aloldalon összefoglalva megtalálható a területkezeléssel kapcsolatos dokumentumok, kijelölés alapjául szolgáló fajok, élőhelyek.

Honlapunk letölthető anyagai között http://www.mme.hu/letoltheto_anyagok konferenciák anyagai, év madara plakátok, natura 2000 óvodai, iskolai módszertani segédlet, madárbarát előadások is megtalálhatóak.

Amennyiben hasznosnak találja fejlesztéseinket kérem kollégáit is informálja az ingyenes lehetőségekről!

Kapcsolódó hírek

A kakukk éneklő egyedeinek megfigyelési valószínűsége az év folyamán (forrás: MME Monitoring Központ)

A népi mondás szerint Péter-Pálkor, azaz június 29-én elhallgat a kakukk. Februárban írtunk arról, hogy a másik népi mondás szerint megszólal-e Zsuzsanna napján a pacsirta. Most megnéztük a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Monitoring Központjának adatait a kakukkolásról is.

Az MME Ritkaságvadász Szakosztálya 2023. április 29-én ismét megszervezte a Skywatching Day-t. A rendezvény ismét az égrenézésről szólt: a madarászok egy-egy, jó panorámájú ponton figyelték az eget, várva és regisztrálva az átrepülő madarakat.

Tájékoztatunk titeket, hogy június 21-én rajtunk kívül álló technikai ok miatt zárva tart az MME központi irodája és az MME Bolt. Megértéseteket köszönjük!