Sikeres volt a hazai fehér gólyák költése 2011-ben

Az idei év minden korábbinál jobb költési eredményeket hozott a hazai fehér gólya állományban. Az átlagos fészkenkénti fiókaszám a sikeresen költő pároknál elérte a 3,45 egyedet, az összes fészkelő párra nézve pedig a 3,1-et. Ez a szám egy átlagos évben 2,5, míg tavaly 1,65 volt.

fehér gólyák (fotó: MME)


A 2011-es év sikerének legvalószínűbb oka - a madarakra nézve - kedvező időjárás volt. A május-júniusi időszakban, amikor a kikelő és cseperedő fiókák a legérzékenyebbek, nem volt esőzéssel együtt járó hirtelen és tartós lehűlés, és később is csak ritkán fordultak elő olyan viharok, melyek kárt tehettek volna a fészekaljakban.


A fehér gólya fészkelő párok számának alakulása
(forrás: MME Monitoring Központ)


Míg egy átlagos évben 2-3 olyan fészekaljjal találkozhatunk, amelyből 6 fióka repül ki, az idén 15 ilyenről volt tudomásunk. 5 kirepülő fiókáról, melyekből gyenge években 30-50, az átlagnál jobb években 100-150 fordul elő, 2011-ben már 350 adat került be a Monitoring Központ adatbázisába. A hazai költőállomány nagysága az elmúlt 40 évet tekintve stabil, a hosszú távú vonulókra jellemző ingadozásokkal 4-6 ezer párra tehető. Ehhez a stabilitáshoz mindenképpen szükség van a hasonlóan jó évekre, melyek tompíthatják a rossz évek során – mint amilyen a tavalyi is volt – valamint a vonulás és telelés idején jelentkező negatív hatásokat. Az eddig feldolgozott adatok alapján a 2011. évi fészkelő állományt 5.800 párra becsüljük.


A fészkenkénti átlagos fiókaszám alakulása
(forrás: MME Monitoring Központ)


Folyamatosan érkeznek az adatok a Madárgyűrűzési Központba is. Az eddig beérkezett jelentések szerint 1.021 fehér gólyát gyűrűztek az idén Magyarországon, ebből 958 madarat távcsővel is leolvasható módon. Közel száz egyedet nem fészekben, hanem különböző repatriáló telepeken jelöltek elengedés előtt. Eddig 48 madár került meg elpusztulva vagy sérülten, a legtöbb esetben (31) áramütés következtében. 24 madarat a jelölőgyűrűje alapján egészségesen sikerült azonosítani, közülük nyolcat már a vonulásuk során Izrael területén, a többit még itthon a fészek 0-100 km-es körzetében. A fehér gólyák mellett a fekete gólyák, a kanalasgémek, a rétisasok, a parlagi sasok, a vörös vércsék, a kék vércsék, az erdei fülesbaglyok és a szalakóták is átlagon felül „teljesítettek”.

fehér gólyák (fotó: MME)
Fehér gólyák (fotó: Nagy Károly)


A fehér gólyák állományfelmérésébe bárki bekapcsolódhat a www.golya.mme.hu oldalon, vagy leolvasásait jelezheti a ringers@mme.hu címen.






Köszönjük, hogy egy százalék felajánlásával az MME madárvédelmi munkáját támogatta!



Nagy Károly, Szász Péter
A fenti kis képen az egyik 6 fiókás fészekalj látható
(fotó: MME)




Az MME Fehérgólya-védelmi programját a Cora Íz és Hagyomány
üzletága, valamint
a Vidékfejlesztési Minisztérium Zöld Forrás
programja támogatja.


Kapcsolódó hírek

A kakukk éneklő egyedeinek megfigyelési valószínűsége az év folyamán (forrás: MME Monitoring Központ)

A népi mondás szerint Péter-Pálkor, azaz június 29-én elhallgat a kakukk. Februárban írtunk arról, hogy a másik népi mondás szerint megszólal-e Zsuzsanna napján a pacsirta. Most megnéztük a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Monitoring Központjának adatait a kakukkolásról is.

Az MME Ritkaságvadász Szakosztálya 2023. április 29-én ismét megszervezte a Skywatching Day-t. A rendezvény ismét az égrenézésről szólt: a madarászok egy-egy, jó panorámájú ponton figyelték az eget, várva és regisztrálva az átrepülő madarakat.

Tájékoztatunk titeket, hogy június 21-én rajtunk kívül álló technikai ok miatt zárva tart az MME központi irodája és az MME Bolt. Megértéseteket köszönjük!