Szigorodott a kerecsensólyom és a kék vércse nemzetközi védelme

A kerecsensólyom és a kék vércse védelmének szigorításáról döntöttek  a vándorló vadon élő állatfajok védelméről szóló nemzetközi egyezmény (CMS) tagállamainak 10. konferenciáján, a norvégiai Bergenben. Az MME-t Prommer Mátyás képviselte a tanácskozáson.

kerecsensólyom (fotó: Bagyura János)


A kerecsensólyom esetében a döntés oka, hogy a faj világállománya – a magyarországit kivéve – az elterjedési terület egészén 32%-kal csökkent az elmúlt 19 évben. A legfrissebb adatok szerint a világállomány döntő hányadát jelentő ázsiai állományok ennél lényegesen nagyobb arányú hanyatlást mutatnak. Szigorú védelmi intézkedésekre és az érintett országok szoros együttműködésére van szükség ahhoz, hogy a tendencia ne folytatódjon. Magyarországon a kerecsen a lehető legszigorúbb védelemben részesül, és a hazai természetvédelem egyik zászlóshajó-faja. Az 1970-es években állománya a kipusztulás szélére került, de a több évtizedes elkötelezett természetvédelmi munka eredményeképpen ma már a világtrenddel ellentétben lassan növekszik.

kék vércse (fotó: Orbán Zoltán)
Kék vércse (fotó: Orbán Zoltán)


Míg a tanácskozáson a kék vércsével kapcsolatos döntés viszonylag egyszerűen született meg, a kerecsennél külön munkacsoport alakult, amely 7 alkalommal találkozott, és összesen 11 óra 56 percen keresztül dolgozott a kompromisszumos megoldáson. E szerint a faj az 1-es függelékbe került ugyan (a mongol populáció kivételével), de több ország jelezte, hogy csupán elfogadja a döntést, nem ért egyet azzal. A határozatba ezért az is bekerült, hogy amennyiben javulás mutatkozik az egyes országok állományában, akkor az adott ország kérheti a lejjebb sorolást.

kerecsensólyom (fotó: Bagyura János)
Kerecsensólyom (fotó: Bagyura János)


Úgy tűnik, hogy a döntésnek komoly gyakorlati haszna lesz, ugyanis egy "Kerecsensólyom Akciócsoport" is alakul az egyezmény keretein belül. A csoport feladata lesz, hogy kidolgozzon egy globális fajvédelmi tervet és kezdje meg annak gyakorlati megvalósítását. A döntés annak fényében is komoly siker, hogy 3 éve Rómában indulatos viták során vetették el az ötletet. Most a magyar/EU javaslat megalapozottságának, a remek olasz (Fernando Spina), és EU-s (Paulo Domingos-Paixao) tárgyalónak, valamint a tárgyalásokat levezénylő skót úriembernek (Colin Galbraith) köszönhetően, sikerült meggyőzni az arab és közel-keleti országok képviselőit.

A javaslat sikeréhez nagymértékben hozzájárult az elmúlt több mint 30 év védelmi munkája Magyarországon, amelyért külön köszönet illeti Bagyura Jánost, az MME szakemberét.






Köszönjük, hogy egy százalék felajánlásával az MME madárvédelmi munkáját támogatta!



Prommer Mátyás, Vidéfejlesztési Minisztérium sajtóiroda
A fenti kis képen kerecsensólyom látható
(fotó: Bagyura János
)


Kapcsolódó hírek

A kakukk éneklő egyedeinek megfigyelési valószínűsége az év folyamán (forrás: MME Monitoring Központ)

A népi mondás szerint Péter-Pálkor, azaz június 29-én elhallgat a kakukk. Februárban írtunk arról, hogy a másik népi mondás szerint megszólal-e Zsuzsanna napján a pacsirta. Most megnéztük a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Monitoring Központjának adatait a kakukkolásról is.

Az MME Ritkaságvadász Szakosztálya 2023. április 29-én ismét megszervezte a Skywatching Day-t. A rendezvény ismét az égrenézésről szólt: a madarászok egy-egy, jó panorámájú ponton figyelték az eget, várva és regisztrálva az átrepülő madarakat.

Tájékoztatunk titeket, hogy június 21-én rajtunk kívül álló technikai ok miatt zárva tart az MME központi irodája és az MME Bolt. Megértéseteket köszönjük!