Túlélési kényszerből az etető új "bajnoka" - cinkeverő, kolibriző téli barátposzáta

Az áttelelő barátkák finom csőrük miatt a legtöbb madárnál korlátozottabban férnek hozzá az etető eleségeihez. Ez lehet az oka annak, hogy agresszíven védik a számukra legértékesebb élelemforrást, miközben akár az etetők "urait", a közismerten veszekedős cinegéket is legyűrik.

Áttelelő barátposzáta talejetetőn, almán (Fotó: Orbán Zoltán).

 

A vonuló fajtársaiktól eltérően helyben maradó egyedeknek (például a fehér gólyáknak is) csak úgy sikerülhet ez a bravúr, ha minden szóba jöhető táplálékforrást kiaknázva megfelelő túlélési stratégiát alakítanak ki.

Amint arról korábban beszámoltunk, a mediterráneumi vonulás helyett a telelést választó barátposzáták akár kisebb "csoportban" is áttelelhetnek az etetőkön, ahol az itatót is előszeretettel használják. A megfigyelés helyszínéül szolgáló fővárosi kertben eddig bizonyítottan négy barátka próbálja átvészelni a telet, egyikük a mérési adatok alapján (80 mm hosszú szárny) valószínűleg észak-európai madár, a többi a hazai költőállományra jellemző szárnyhossz átlaggal (74-76 mm) rendelkezik. 

A barátposzáta a sűrű bokrosok lakója, nászidőszakon kívül - amikor nem hallatja a fülemülékével vetekedő énekét - igazi "szellem-madárként", alig észrevehetően bujkál a növényzetben. Mivel a hazai állomány vonul (a Földközi-tenger medencéjében töltik a telet), szinte egyáltalán nincsenek megfigyelési adataink az áttelelő példányokról, nem tudjuk, hogy milyen táplálékforrások és viselkedés segíti őket a fagyos hónapok átvészelésében.

Az ablaklessel kombinált etetők előnye, hogy egy-egy tél folyamán is sok száz órányi megfigyelés végezhető úgy, hogy munka, a mindennapi tevékenységünk közben ki-kipillantva ellenőrizzük a történéseket, illetve ennek lehetőségét kihasználva akár célzott megfigyelési helyzeteket is beállíthatunk.

Ablakles kialakítása és "berendezése" Videó: Orbán Zoltán).

 

Az elmúlt két évadban, több telelő barátposzátát ugyan azon az etetőn megfigyelve, tankönyvízű kép alakult ki ennek a rejtőzködő madárnak a téli táplálkozási stratégiájáról:

  • táplálékuk jelentős részét a ház falát beborító vadszőlő termése adja;
  • az etetőn rendszertelenül és ritkán, hirtelen, egyik-pillanatról a másikra jelennek meg;
  • a felkínált táplálékból (napraforgó- és aprómag keveréke, cinkegolyó, vaj, alma) elsősorban ágcsonkra szúrt almából csipegetnek, ha ez elfogy, a talajon lévő almákból is esznek;
  • az almát csak fagypont közeli vagy meleg időkben eszik, amikor a gyümölcs húsa felenged.
A barátkák gyakorlatilag "kirágják" az alma belsejét - egy éhes madár egyetlen nap
alatt akár egy teljes gyümölcs 30%-át is képes elfogyasztani - ...
Barátposzáták által kitisztított belsejű alma (Fotó: Orbán Zoltán).
... úgy, hogy a végén csak a kemény héj és a magház marad belőle. A kihelyezéskor
az almára vágott kerek "ablakok" a gyengébb csőrű rovarevők dolgát segítik, mert
ezek a nem vonuló vagy alkalmilag áttelelő fajok (
vörösbegy, ökörszem;
barátposzáta, erdei szürkebegy, csilpcsalpfüzike, házi rozsdafarkú)
nem vagy csak nehezen tudjákátszakítani a gyümölcs szívós bőrét.
Ha nem így járunk el, ezeknek a madaraknak esetleg meg kell várniuk, hogy az etető
valamelyik erősebb csőrű madara (a felvételen fekete rigó) megbontsa a
gyümölcshéjat (Fotók, videók: Orbán Zoltán).

 

Ezen a helyzet alapvetően megváltozott, amikor a talajtetőre - ezen a helyen először - megtört héjú dióhalom került, annak kiderítése érdekében, hogy a mely fajok milyen gyorsan ismerik fel, miként és milyen arányban fogyasztják ezt a rendkívül értékes, magas energiatartalmú táplálékot. Az egyik gyűrűvel megjelölt, egyértelműen beazonosítható barátka (hosszú szárnya alapján a "svéd" hím), miután néhány alkalommal evett a dióból - nemritkán egészben nyelve le negyed gerezdnyi, majd kisujjpercnyi darabokat - szó szerint megvadult, és "enyém a vár" jelleggel minden hasonló méretű madarat: kék és széncinegéket, házi és mezei verebeket elüldözött a dióhalomtól. Volt olyan eset, hogy ugrált a letámadott kék cinegén, gyakran le sem engedte szállni a táplálékkonkurenseket, illetve  egy-egy madarat kipécézve a talajon szaladva vagy rárepülve hosszan üldözte. Az eseményeknek Ön is tanúja lehet az alábbi videó összeállítás révén:

Az etető "réme" - a dióhalmot védő barátposzáta (Videó: Orbán Zoltán).

 

A diót más madarak is fogyasztották, de ilyen mértékű érdeklődést egyetlen fajból sem váltott ki. Ez alól egyetlen kivételt az etetőn rendszeresen megjelenő balkáni gerlék egyike jelentette, mert amikor kis barátunk távol volt és hozzáfért, ez a madár is védte a dióhalmot - bár jóval kisebb vehemenciával -, pedig azelőtt egyetlen más eleség esetében sem tett hasonlót. A szokatlan viselkedés újabb összetevője, hogy csak ez az egy barátposzáta viselkedett ilyen agresszíven, a többi - szintén gyűrűs, így azonosítható - fajtársa nem volt ennyire erőszakos, igaz, hogy nem is tartózkodtak annyit az etetőn, mint a "nagy svéd".

A dió esetet követően egész héten enyhe, nappal jóval fagypont feletti hőmérsékletű idő volt, amikor az etetőre kitett cinkegolyó és a vaj is felpuhult. A telelő barátkák újabb meglepetést okozva, addig nem látott módon ezeket is felvették a tápláléklistájukra. Egy negyedik (azóta meggyűrűzött) hím madár egy cinkegolyóból is többször evett, az után is visszatérve, hogy egy kék és egy fenyvescinegével is versengenie kellet. Ennél azonban többet is tett: kolibrit utánzó repüléssel csipegetett a feje felett lévő eleségből:

Amikor elfogyott a dió a talajetetőről, az agresszív barátka többször is evett a vajból.
Az enyhe időben felpuhuló cinkegolyón nagy volt a tülekedés (barátposzáta,
fenyvescinege, kék cinege), ...
... az új (még gyűrűtlen) barátka azonban nem hagyta eltántorítani magát, és
többször visszatérve, ...
... újabb elképesztő képességét bemutatva, "kolibrizve" táplálkozott
az eleséggolyóból (Videók: Orbán Zoltán).
 
a Magyar madárvonulási atlasz borítója.
A madárvonulásról, az egyes fajok elterjedéséről, vonulási
stratégiájáról és hazai kutatási  eredményeiről részletesen
olvashat az egyedülálló Magyar madárvonulási atlaszban!
 

 

Orbán Zoltán

 

Kapcsolódó hírek

A kakukk éneklő egyedeinek megfigyelési valószínűsége az év folyamán (forrás: MME Monitoring Központ)

A népi mondás szerint Péter-Pálkor, azaz június 29-én elhallgat a kakukk. Februárban írtunk arról, hogy a másik népi mondás szerint megszólal-e Zsuzsanna napján a pacsirta. Most megnéztük a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Monitoring Központjának adatait a kakukkolásról is.

Az MME Ritkaságvadász Szakosztálya 2023. április 29-én ismét megszervezte a Skywatching Day-t. A rendezvény ismét az égrenézésről szólt: a madarászok egy-egy, jó panorámájú ponton figyelték az eget, várva és regisztrálva az átrepülő madarakat.

Tájékoztatunk titeket, hogy június 21-én rajtunk kívül álló technikai ok miatt zárva tart az MME központi irodája és az MME Bolt. Megértéseteket köszönjük!