A tűzijáték-tilalom a tavalyinál is jobb eredményt hozott Tatán!

Az Öreg-tavon pihenő vízimadarak többsége visszatért a tóra, sőt még máshonnan is idemenekültek a madarak, amire 16 éve nem volt példa!


A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) és a Száz Völgy Természetvédelmi Egyesület megfigyelői szerint a tatai Öreg-tavon december 31-én számolt 4600 vadlúdhoz képest újév hajnalán 5800 lúd volt látható - tehát a szilveszteri tűzijátékozást követően nemhogy nem csökkent, hanem 2003-óta először még nőtt is a ludak száma Tatán!

A tatai tűzijáték-tilalom betartatása még sok kívánnivalót hagy maga után, de a városban mind a tavalyi, mind az idei szilveszteren jóval kevesebb tűzijátékot használtak a városlakók, mint korábban. A városlakók ettől függetlenül rengeteg dörrenést hallhattak, de ezek túlnyomó része a környező településekről, illetve a tilalommal nem érintett városszéli területekről származott. A sikerben kulcsfontosságú volt, hogy mind a városi rendőrkapitányság járőrei, mind az MME és más zöld szervezetek önkéntesei a halászati őrökkel és a polgárőrséggel együtt az egész éjszaka során együttműködtek és biztosították a nyugalmat.

A tatai Öreg-tó téli látképe a levegőből (Fotó: Grépály András Zoltán)
A tatai Öreg-tó téli látképe a levegőből (Fotó: Grépály András Zoltán)

 

Tavaly az Öreg-tavon gyülekező vadludak 60%-a maradt itt – ami már évek óta nem tapasztalt,  óriási sikerként volt elkönyvelhető –, de ebben az évben még ezt is túlszárnyalták a madarak. A növekedés annak köszönhető, hogy az 5 km-re lévő Ferencmajori-halastavakról is iderepültek a vadludak, melyek Naszály és Szomód tűzijátékaitól riadtak meg. Ugyancsak sok százzal nőtt a vadrécék létszáma is. Ezzel szemben a tavon éjszakázó sirályok harmada sajnos elhagyta az Öreg-tavat.

Az Öreg-tóra behúzó vadludak Tatán 2019. december 30-a délután (Fotó: Milinte Judit)
Az Öreg-tóra behúzó vadludak Tatán 2019. december 30-a délután (Fotó: Milinte Judit)

 

Sajnos az idei szilveszteren is akadtak olyan tatai utcák, terek vagy magánterületek, ahol figyelmen kívül hagyták a városlakók túlnyomó többsége szerint is követendő helyi rendelet előírásait. Bár összességében kedvezőek a tapasztalatok, a következő években még sok tennivaló, tájékoztatás szükséges annak érdekében, hogy a 2018-ban Ramsari Város címmel kitüntetett Tata városa továbbra is jó példával szolgálhasson.

A tatai vadludak többségét is a nagy lilikek alkotják (Fotó: Csonka Péter)
A tatai vadludak többségét is a nagy lilikek alkotják (Fotó: Csonka Péter)

 

A tatai Öreg-tó Európa egyik legjelentősebb vadlúdgyülekező helye, ám a sok ezernyi madár többsége vagy mindegyike (!) a szilveszteri tűzijátékok hatására hosszú évek óta elmenekült ezen az éjszakán, és sokszor hetekig is eltartott, mire visszamerészkedtek, de már jóval kisebb számban. A madarak és a lakosság nyugalma védelmében indult civil kezdeményezést a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) és a Száz Völgy Természetvédelmi Egyesület is támogatta. A petícióra érkezett több mint 3000 aláírás is hozzájárult ahhoz, hogy a város képviselő-testülete egyhangúan támogatta a kezdeményezést, és 21/2018. (X.31.) számon hozta meg erre vonatkozó helyi rendeletét, ami november 1-február 28. között tiltja a nagy fény- és hanghatással járó pirotechnikai termékek használatát. A helyi összefogás első évi eredményeként 2018/2019 szilveszterén több mint 13 000 vadlúd a tavon maradt, amire hosszú évek óta nem volt példa, Tata pedig a Vadludak városa maradhatott.

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület köszönetét fejezi ki Tata városának, a képviselő-testületnek és mindazon lakóknak, akik fontosnak tartották a tűzijátékozás korlátozását, a helyi rendelet betartását, a kisgyermekek és a társállatok nyugalmát, és persze az Öreg-tó nemzetközi természetvédelmi jelentőségének megőrzését.

MME 1% felajánlási felhívás
Kérjük, ne felejtse, hogy az MME tagság mellett többféle támogatással és a
személyi jövedelemadó 1%-ának felajánlásával is segítheti egyesületünk
munkáját. Köszönjük!

 

Musicz László - Orbán Zoltán

 

Kapcsolódó hírek

A kakukk éneklő egyedeinek megfigyelési valószínűsége az év folyamán (forrás: MME Monitoring Központ)

A népi mondás szerint Péter-Pálkor, azaz június 29-én elhallgat a kakukk. Februárban írtunk arról, hogy a másik népi mondás szerint megszólal-e Zsuzsanna napján a pacsirta. Most megnéztük a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Monitoring Központjának adatait a kakukkolásról is.

Az MME Ritkaságvadász Szakosztálya 2023. április 29-én ismét megszervezte a Skywatching Day-t. A rendezvény ismét az égrenézésről szólt: a madarászok egy-egy, jó panorámájú ponton figyelték az eget, várva és regisztrálva az átrepülő madarakat.

Tájékoztatunk titeket, hogy június 21-én rajtunk kívül álló technikai ok miatt zárva tart az MME központi irodája és az MME Bolt. Megértéseteket köszönjük!