Új madárfaj Baranyában

Október 25-én a sumonyi madárgyűrűző táborban egy berki poszáta került a hálóba. Ez a faj első hiteles baranyai adata.

A berki poszáta egy barnás színezetű, a verébnél kisebb énekesmadár, mely a tücsökmadarakkal áll rokonságban. Érdekes faji jellemzője, hogy a többi énekessel ellentétben nem 12, hanem csak 10 farktolla van. A mediterrán térség általánosan elterjedt madara. Törökországtól Spanyolországig mindenhol fészkel, de megtalálható Észak-Afrika nyugati partvidékén (Marokkó, Tunézia) és Franciaország atlanti térségében is. Elterjedésének északi határa Dél-Angliában van.

A szárazföld belsejébe ritkán vetődik, de az utóbbi 13 évben Magyarország több pontján is megfigyelték. Először 1996-ban a fenékpusztai madárgyűrűző állomáson fogták be, s azóta még kilenc esetben került a hálókba. 2003-ban frissen kirepült fiókákat is megfigyeltek a Kis-Balatonon, ahol néhány pár azóta is költ. A sumonyi adat újabb bizonyítéka terjeszkedésének.

Kapcsolódó hírek

A kakukk éneklő egyedeinek megfigyelési valószínűsége az év folyamán (forrás: MME Monitoring Központ)

A népi mondás szerint Péter-Pálkor, azaz június 29-én elhallgat a kakukk. Februárban írtunk arról, hogy a másik népi mondás szerint megszólal-e Zsuzsanna napján a pacsirta. Most megnéztük a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Monitoring Központjának adatait a kakukkolásról is.

Az MME Ritkaságvadász Szakosztálya 2023. április 29-én ismét megszervezte a Skywatching Day-t. A rendezvény ismét az égrenézésről szólt: a madarászok egy-egy, jó panorámájú ponton figyelték az eget, várva és regisztrálva az átrepülő madarakat.

Tájékoztatunk titeket, hogy június 21-én rajtunk kívül álló technikai ok miatt zárva tart az MME központi irodája és az MME Bolt. Megértéseteket köszönjük!