Hova tűnnek a madarak napközben az etetőről?

Telente sok kérdést kapunk az etetőkről "hirtelen" eltűnő, majd ismét megjelenő madarakról. Valóban, az etetőknek is megvan a napi és ennél nagyobb léptékű bioritmusa, ami egyrészt az időjárás függgvénye - de gyakran pont fordítva, mint várnánk -, másrészt az énekesmadarak ragadozók elleni önvédelmi stratégiájának következménye.

Etető panellakás erkélyén (Fotó: Orbán Zoltán).


Az etetők napi forgalmának jellegzetessége az óránként 2-3 alkalommal bekövetkező "hullámzás": 10-15 percenként az addig nyüzsgő etető egyik pillanatról a másikra kiürül, majd hasonló vagy egy kicsit hosszabb idő elteltével a madarak ismét megjelennek - és ez így megy egész nap, nap mint nap.

A viselkedés hátterében az áll, hogy amikor énekesmadarakat etetünk, a magokra és egyéb eleségfélékre érkező madarak óhatatlanul magukkal hozzák a ragadozóikat is. Ezek között a településeken - az elszaporodott házi macskák mellett -  a héja és a karvaly a leggyakoribb. Ezek testfelépítése: a középhosszú, lekerekített végű szárny és a hosszú farok az ágak közti fordulékony repülést szolgálja. Felül sötét, alul világos színezetük a lopakodó vadásztaktikát segíti. Ezek a fajok messziről indított, talajközeli, rövid szárnycsapásokkal tarkított gyors siklással közelítik meg a földön táplálkozó vagy az ágak között közösségi életet élő madarakat. Ha közülük egyik sem hajlandó ijedtében hibát elkövetve a nyitott térség felé menekülve megkönnyíteni a ragadozó dolgát, ez a két faj képes a sűrű növényzetben futva gyalog is üldözni a prédát.

Héja portré (Fotó: Orbán Zoltán).
Az egerészölyv méretű héját robusztus testalkata
alkalmassá teszi fácánnyi madarak és akár mezei nyúl
méretű emlősök legyűrésére is, de eredményesen
vadásznak a kisebb énekesmadarakra is.
 

A balkáni gerle nagyságú karvaly az átlag veréb méretű fajokra
specializálódott, de agresszivitása és ereje képessé teszi a saját
méretél nagyobb, nehezebb zsákmány - a videón egy parlagi
galamb - elejtésére is.


Azzal, hogy a madarak rendszertelen időközökben és csak rövid ideig tartózkodnak az etetőn, megnehezítik a szárnyas és szőrmés ragadozók dolgát, akik emiatt nem szoknak oda. Ha ez idővel mégis megtörténik, a cinegék, verebek, pintyek és rigók akár hosszabb ideig (napokig) is távol maradhatnak az etetőhelytől, mindaddig, amíg a rájuk vadászók a gyakori eredménytelenség miatt nem kezdenek elmaradozni. Ebben a viselkedésben az az igazán fantasztikus, hogy az etető minden madara betartja, egymásra figyelve alkalmazkodik hozzá.

Az etetők egyéb, különböző léptékű bioritmus-változásairól itt olvashat >>


Kövesse nyomon élőben webkamerás etetőink életét!


A kamerákat a képekre kattintva vagy a Napi madárvédelem és a
Környezeti nevelés menüpontok alatt elérhető Webkamera oldalon
keresztül érheti el.
Köszönjük a látogatást és a képeket, jó
szórakozást kívánunk a megfigyeléshez!


Személyi jövedelemadó 1% felajánlásával nélkülözhetetlen
segítséget nyújthat madárvédelmi munkánkhoz!

A rendelkezéshez szükséges adószámot és
tájékoztatást is tartalmazó nyilatkozatot

letöltheti
itt >>

Köszönjük!


Kapcsolódó oldalak






Orbán Zoltán

Kapcsolódó hírek

A kakukk éneklő egyedeinek megfigyelési valószínűsége az év folyamán (forrás: MME Monitoring Központ)

A népi mondás szerint Péter-Pálkor, azaz június 29-én elhallgat a kakukk. Februárban írtunk arról, hogy a másik népi mondás szerint megszólal-e Zsuzsanna napján a pacsirta. Most megnéztük a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Monitoring Központjának adatait a kakukkolásról is.

Az MME Ritkaságvadász Szakosztálya 2023. április 29-én ismét megszervezte a Skywatching Day-t. A rendezvény ismét az égrenézésről szólt: a madarászok egy-egy, jó panorámájú ponton figyelték az eget, várva és regisztrálva az átrepülő madarakat.

Tájékoztatunk titeket, hogy június 21-én rajtunk kívül álló technikai ok miatt zárva tart az MME központi irodája és az MME Bolt. Megértéseteket köszönjük!