A Madárbarát mintakert tanösvény célja, hogy a gyerekek és a felnőttek számára egyaránt érdekes és szemléletes módon mutassa be a leggyakoribb Madárbarát kerti eszközöket és az ezekkel védhető madár- és egyéb állatfajokat.
A hagyományos, kiépített tanösvény felépítése
A hagyományos módon, stabilan kiépítve telepíthető tanösvény változat információs táblái időjárásálló nyomdatechnikával készült, védő fedőfóliával ellátott nyomatok, melyek speciális, kemény habosított műanyag lapokra vannak ragasztva. Ez a megoldás nemcsak vízállóvá teszi a táblákat, de a fakulásmentességet is biztosítja.
A tanösvény két nagyméretű (100x70 cm-es) táblája magát a Madárbarát kert programot, valamint a ház és kert környezetének leggyakoribb madárfajait, életmódjukat és védelmük eszközeit mutatja be. Az elsőt a tanösvény elejére érdemes elhelyezni, a fajhatározó tábla akár a tanösvény utolsó állomása is lehet.
A második nagy tábla a leggyakoribb madárbarátkerti madárfajok határozója. |
A tanösvény központi részét a 18 madár- és más fajvédelmi eszköz, valamint az ezekhez kapcsolódó A/4-es információs tábla alkotja, melyeket szabadon választott sorrendben lehet kihelyezni (a zárójelben lévő >> jelre kattintva az adott eszköz használatát részletesen bemutató honlap oldalunk érhető el):
- "A" típusú odú (>>)
- "B" típusú odú (>>)
- "C" típusú odú (>>)
- "D" típusú odú (>>)
- Veréblakótelep (>>)
- Macskabagolyodú (>>)
- Kuvikodú (>>)
- Mesterséges fecskefészkek (>>)
- Fecskepelenka (>>)
- Sarlósfecskeodú (>>)
- Madáritató (>>)
- Denevérodú (>>)
- Süntanya (>>)
- Békamenedék (>>)
- Darázsgarázs (>>)
- Ablaketető (>>)
- Etetőtálca (>>)
- Dúcetető (>>)
A mobil tanösvény változat
Az oktatási segédanyagként és turizmusfejlesztési eszközként egyaránt alkalmazható Madárbarát mintakert tanösvény célja, hogy még jobban erősítsük a gyakorlati madárvédelem társadalmi szintű elterjesztését célzó Madárbarát kert program, a környezetpedagógiai Madarász suli program és a különböző turizmusfejlesztési területek közötti kapcsolódási lehetőségeket. Az ezt segítő innovatív munka folytatásaként készült el a tanösvény hordozható, még változatosabb pedagógiai módszertani alkalmazásokat lehetővé tevő verziója.
A tanösvény mobil változatának 19+2 állomástáblája még két kg-ot sem nyom,
és felcsavarva elfér egyhagyományos karton tároló hengerben
(Fotó: Orbán Zoltán).
A mobil változat a hagyományoshoz hasonlóan ellenálló és időjárásálló, tartalmilag azzal teljesen megegyező táblái a hordozhatóság érdekében rendkívül erős, ugyanakkor lágy és rugalmas, felcsavarható műanyag molinó anyagra (ebből készül a kamionok ponyvája is) készültek. Ezek sarkaiban egy-egy fém ringli (lyukas szegecs) van, melyek segítségével ideiglenesen vagy hosszabb időre, szeggel, csavarral, dróttal vagy zsineggel is kihelyezhetőek.
A megszokott természetismereti tanösvények sajátossága nem csak az, hogy statikusak, rögzítettek, hanem az is, hogy mindez valahol a terepen történik. |
Ezzel szemben a Madárbarát kert programra épülő tanösvény
tematikája lehetővé teszi a lakott területen: iskolaudvarban,
parkban, utcai fasorban való alkalmazást.
Ennek alapváltozata a hagyományos tanösvények
csoportjába tartozik, ezért az állomástáblák
itt szilárd alapra rögzítettek.
A mobil tanösvény változat - mivel magunkkal tudjuk vinni - zárt térben
(tanórán, foglalkozáson, workshop-on) ...
... és terepen egyaránt használható. A szállítóhengerben ...
... a tanösvény bevezető és záró (fajbemutató) nagy
táblájába csavarva ...
... kényelmesen elférnek a tanösvény által bemutatott
madár- és más állatcsoportok védelmi
eszközeit bemutató ...
... információs táblák, ...
... melyekből 18 db van (Fotók: Orbán Zoltán).
Pedagógiai és ökoturisztikai alkalmazási lehetőségek
A Madárbarát mintakert tanösvény azért egyedülálló Magyarországon, mert a honlapunkon minden állomáshoz kapcsolódnak olyan, részletesen kidolgozott tematikus oldalak is, melyek az alábbi alkalmazási lehetőségeket kínálják:
- a kihelyezés megtervezésekor nem csak az állomásnevek, de ezek teljes szakmai tartalma is az építők rendelkezésére áll;
- az intézmény a saját honlapjának tanösvény tájékoztatójához az MME web oldalának kapcsolódó oldal linkjeit is beszúrhatja, ami a látogatására készülő pedagógusok számára lehetővé teszi és megkönnyíti a felkészülést;
- e-learning lehetősége a tanösvénylátogatást megelőzően és/vagy követően, nem csak a pedagógusok, de az önállóan vagy csoportmunkában tevékenykedő diákok számára is.
A tanösvény további egyedülálló tulajdonsága, hogy a bemutatott odúk, etetők stb. nem makettek, hanem teljes értékű természetvédelmi eszközök, amiket az állatok el is foglalhatnak (gyakran bele is költöznek), így téve interaktívvá, szó szerint élővé a látványt. Ez a hatás fokozható is, ha:
- a tanösvényi itatóban egész évben folyamatosan biztosítjuk a víz utánpótlását;
- a tanösvény odúit a kihelyezési paramétereknek megfelelően tesszük ki, illetve a tanösvényhez kapcsolódva egy kis odútelepet is létesítünk;
- a darázsgarázst virágágyásba tesszük vagy virágokat is telepítünk mellé;
- az etetőket télen feltöltjük maggal és egyéb eleséggel.
Amennyiben így járunk el, a Madárbarát mintakert tanösvényre a szokásos tanösvényi alkalmazások mellet a következő programok is szervezhetők:
- odúellenőrzések: fészek-, tojás- és fiókanézés; fiókagyűrűzés, odútakarítások március-szeptember között;
- egész éves madármegfigyelés az itatónál, az odúknál és az etetőknél;
- bemutató madárgyűrűzés a téli etetőn.
A mobil verzió bővebb pedagógiai alkalmazási lehetőségei
A hagyományos tanösvények sajátossága, hogy ezekhez „oda kell menni”, az állomások elhelyezkedése nagyobb munka nélkül nem változtatható, rossz idő esetén (eső, sáros, járhatatlan helyszín) pedig akár ki is kell hagyni a programból. A rögzített Madárbarát mintakert tanösvény mellett azért érdemes egy mobil verziót is beszerezni, mert amellett, hogy ez mindent „tud”, amit a keménytáblás változat, az alábbi tanulásszervezési megoldásokat is támogatja:
- tanulmányi kirándulás, Madarak és Fák Napja terepi rendezvény, tanulmányi vetélkedő és verseny stb. esetén magunkkal tudjuk vinni, de akár tantermi körülmények között is használható;
Egy fára kihelyezett mesterséges madárodú önmagában "csak"egy természetvédelmi
eszköz. Ha azonban egy foglalkozás keretében hozzárendeljük az ehhez tartozó
Madárbarát mintakert tanösvény állomástábláját, akkor az így elérhető
funkcióbővülésnek köszönhetően környezetpedagógiai szerepet is
betölthet (Fotó: Orbán Zoltán).
- az „állomástáblák” (pontosabban állomás molinók) változatos rögzítőelemekkel (szeg, csavar, HILTI szalag stb.) szinte bárhova ki- és felhelyezhetőek, majd gyorsan leszedhetőek; lágy rögzítőanyagot (drót, spárga) használva az sem gond, ha élő fákon: erdőben, iskolaudvarban, kertben, parkban, utcai fasorban, gyümölcsösben akarjuk használni, mert ez a megoldás nem okoz kárt a fákban;
Molinó anyagú állomástábla ideiglenes ...
... kihelyezése ...
... zsineggel. Mivel ez a megoldás nem okoz sérülést a fában, ...
... erdőben, kertben, parkban "vendégségben"járva is ...
... létesíthetünk ideiglenes ...
... Madárbarát mintakert tanösvényt.
A mobil tanösvény fajhatározó "táblája" külön is megvásárolható.
Mobil madárbarát mintakert tanösvény "akcióban": Állatok Világnapja ...
... és Európai Madármegfigyelő Napok rendezvényen (Fotók: Orbán Zoltán).
- lehetőséget kínál „párosítsd össze”, „kakukktojás” és „rendezz be egy madárbarát tanösvényt” típusú: egyéni, csoportmunkai, projekt-, vetélkedő- és versenyfeladatokra is, például:
- egy gyerek vagy csapat az eszközöket helyezi ki, egy másik pedig ezekhez párosítja a megfelelő állomástáblát (vagy fordítva), végül egy harmadik ellenőrizheti egyik, másik vagy mindkét munka helyességét;
- feladatnak adható ki szándékosan rosszul kihelyezett eszköz(ök), és/vagy nem megfelelően párosított tábla, táblák felismerése;
- a mobil jellegnek köszönhetően egy tanuló vagy tanulói csoport önállóan „rendezhet be” egy komplett madárbarát kertet és tanösvényt, amit nem csak a pedagógus, de más diák, diákok is ellenőrizhetnek, értékelhetnek.
Helyes vagy sem? – Ebben a feladattípusban az
állomástáblát a megfelelő madárvédelmi eszköz
alá kell elhelyezni (Fotók: Orbán Zoltán).
Természetesen ennél több felhasználási lehetőséget is nyújt az eszköz – mindez a pedagógusok kreativitására van bízva!
Vásárlás és szállítás
A Madárbarát mintakert tanösvényeket (a hagyományos és mobil változatot, valamint a külön is megvásárolható tanösvénytáblákat) az MME Természetbarátok boltja forgalmazza, az árról, a fizetés és a vásárlás feltételeiről itt tájékozódhat >>
Vetíthető Madárbarát kert előadás-sorozat
Az ötrészes, projektorral vetíthető, pdf. formátumú előadás-sorozat (részletek >>) ideális iskolai, szakköri, oktatóközponti, erdei iskolai foglalkozásokhoz és jól kapcsolható a Madárbarát mintakert tanösvény tematikájához is. Az előadások innen is letölthetőek:
- rész - Természetes élőhelyek és madárodúk (letöltés >>)
- rész - Itató és porfürdő (letöltés >>)
- rész - Fecskevédelmi eszközök és módszerek (letöltés >>)
- rész - Téli madáretetés (letöltés >>)
- rész - Más fajok védelme (letöltés >>)
Négy dia a letölthető Madárbarát kert előadás-sorozatból. |
Játékos tanösvények, természetismereti játékok gyerekeknek
A Madárbarát kert program madarai és állatai az óvodás korú gyerekek kedvencei közé tartoznak. A természettudományos alapismereteket tartalmazó mesekönyveknek, kifestőknek, rajz- és természetfilmeknek köszönhetően az ovisok ismerik és szeretik a körülöttünk élő állatokat, ezért ha ezeket (és a védelmi eszközeiket) az életkori sajátosságaiknak megfelelően: játékosan, mozgással összekötve, a logikai és mozgáskészséget fejlesztő módon mutatjuk be nekik, akkor a természet védelme még jobban be tud épülni az óvodai szocializációs és nevelési folyamatba.
Egy eszköz a sok közül - a bal oldali forgató oszlop négy madárfajt, ezek fészkét, élőhelyét és táplálékát mutatja be, a feladat az, hogy ezeket a gyerekek megfelelően egymáshoz rendeljék. A jobb oldali játék - a megrendelő kérésére - nemcsak madaras, de kultúrtörténeti témát is bemutat. |
Ezek a kézműves technikával készült, többségében kézzel festett eszközök önállóan vagy gyerek tanösvényekbe szervezve, illetve a hagyományos (olvasásközpontú) tansövényeket ezekkel kiegészítve is használhatóak, és a megrendelő igényei szerint bármilyen témát feldolgozhatnak. A játékokról, tanösvényekről és egyéb megoldásokról itt tájékozódhat >> (Fotók: Patkós Gábor). |
Madárbarát településfejlesztés
Akit részletesebben is érdekelnek a napi madárvédelmi tevékenységekre és a madarász közösségi programokra építhető komplex környezetpedagógiai, turizmus- és vidékfejlesztési lehetőségek, annak szíves figyelmébe ajánljuk az MME Madárbarát településfejlesztési koncepcióját bemutató könyvet, amit itt tölthet le >>.
Amennyiben részletesebben is érdekli a lakótelepeken, a ház körül és a
kertben végezhető mindennapi gyakorlati madárvédelem, ajánljuk
figyelmébe a Madárbarátok nagykönyvét (bolt >>), ...
... ha pedig szeretné jobban megismerni, meg is határozni az eközben látott madarakat,
a Madármegfigyelők kézikönyve (bolt >>) segíthet önnek
Orbán Zoltán